Wybory nowych członków PAN: odsetek kobiet wzrósł z 4 do 7 proc. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Dziewięć kobiet, w tym lekarz i biolodzy doświadczalni, zostało w czwartek członkiniami Polskiej Akademii Nauk. W ten sposób reprezentacja kobiet w korporacji uczonych zwiększyła się prawie dwukrotnie - z nieco ponad 4 do ponad 7 proc.

Ogółem w głosowaniu przeprowadzonym podczas Zgromadzenia Ogólnego PAN członkami korespondentami Akademii zostało 35 osób, 28 uczonych zostało zaś członkami rzeczywistymi. PAN Poinformowała o tym na stronie.

 Wszyscy członkowie PAN są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne Akademii spośród uczonych, którzy wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem w środowisku naukowym oraz posiadają nieposzlakowaną opinię.

W skład Akademii wchodzą członkowie krajowi: rzeczywiści i korespondenci oraz członkowie zagraniczni. Członkowie krajowi (może być ich maksymalnie 350) biorą udział w Zgromadzeniu Ogólnym PAN. Członek krajowy PAN otrzymuje miesięczne uposażenie, które jest świadczeniem niezależnym od dochodów pobieranych z innych źródeł.

- Co cztery lata zwykle w Polskiej Akademii Nauk dokonywane są wybory – powiedział w czwartek prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. - Dziś przeprowadziliśmy wybory na członków rzeczywistych – to jest pewien awans członków korporacji, którzy przechodzą na najwyższy poziom dostojeństwa, oraz na członków korespondentów – to jest wejście do korporacji, do grona akademików - dodał.

 To, ilu członków zostanie wybranych, ustalono w marcu br. W kwietniu prezes PAN wysłał do członków PAN list, w którym pisał o niedostatecznej reprezentacji kobiet w Akademii oraz o strukturze wiekowej członków krajowych (w 2015 r. średnia wieku wyniosła tam 75 lat). Prosił, aby zgłaszać na członków PAN i popierać kandydatki oraz osoby z młodszego pokolenia. Wtedy kobiety stanowiły jedynie 4 proc. członków krajowych PAN.

- W tym roku wybraliśmy 28 osób do grona członków rzeczywistych i 35 osób na nowych członków Akademii. Wśród tych 35 nowych członków korespondentów jest 9 kobiet, czyli 27 proc. - podsumował prezes PAN.

- W tej chwili w Polskiej Akademii Nauk jest powyżej 7 proc. kobiet. To jest ciągle strasznie mało, ale przypominam, że startowaliśmy z czterech. Mam nadzieję, że ten proces będzie trwał. Będę do tego dążył - zapowiedział Jerzy Duszyński.

- Mamy świadomość, że w rozwoju nauki liczą się otwarcie na wszystkie utalentowane osoby. I mamy całkowite przekonanie, że te utalentowane osoby rodzą się z taką samą częstotliwością zarówno wśród osób płci męskiej, jak i żeńskiej. Zaczynamy znacząco dostrzegać utalentowane kobiety, bo to, że tych 9 kobiet to znakomici naukowcy, nie ulega najmniejszej wątpliwości - podsumował.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH