Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o noblistach z medycyny 2013 r.

Jeden z nich słynie z upodobania do skrupulatności i jego metodyczne badania pozwoliły zrozumieć sposoby porozumiewania się komórek nerwowych. Drugi zaczynał od fizyki, a do biologii przyciągnęło go podobieństwo komórek do skomplikowanej maszynerii. Trzeci szukał wad w mechanizmie transportu substancji w komórkach i odkrył, jak działa prawidłowy mechanizm.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, wśród kolegów tegoroczny laureat medycznego Nobla, Thomas Suedhof, słynie z upodobania do sportowych swetrów i skrupulatności. Jego metodyczne badania pozwoliły zrozumieć sposoby porozumiewania się komórek nerwowych.

Kiedy koledzy z uczelni i współpracownicy mówią o Suedhofie, często padają słowa takie, jak "uczciwość", "zaciekłość", "intuicja," "intelekt" oraz "pamięć tak potężna, że aż przeraża".

- Tom stanowi naukowy odpowiednik sił natury. Jest najbardziej wydajnym naukowcem, jakiego widziałem. Skala, w jakiej przyczynia się do rozwoju swojej dziedziny, dosłownie zawraca w głowie. Bez niego bylibyśmy co najmniej 10 lat do tyłu - mówi Robert Malenka, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych z Uniwersytetu Stanforda, znający Suedhofa od dobrych 20 lat.

Jako badacz i autor ok. pięciuset recenzji naukowych Suedhof pomógł wyjaśnić zagadkę działania synaps czyli wyspecjalizowanych połączeń między dwiema komórkami nerwowymi: pre-i postsynaptycznym. Pod wpływem stymulacji neuron presynaptyczny uwalnia związek chemiczny - neuroprzekaźnik, stanowiący wiadomość dla neuronu znajdującego się z drugiej strony synapsy.

Działanie tych synaps wpływa na funkcjonowanie naszej świadomości, emocji i zachowania. Każda prosta czynność, jak wykonanie kroku w przód, ukłucie bólu jakie zdarza się podczas smutku lub skosztowanie pączka wymaga od naszego układu nerwowego wykonania milionów symulacji i precyzyjnego wzbudzenia synaps w naszym mózgu i obwodowym układzie nerwowym.

Nawet pobieżna ocena liczby synaps w typowym ludzkim mózgu potwierdza ogromną złożoność tego układu. W mózgu zdrowego, dorosłego człowieka znajduje się ok. 200 mld neuronów, i że każdy z nich może być połączony co najmniej z jednym sąsiadem - albo ich milionem, choć średnia wynosi ok. 10 tys. Biorąc to pod uwagę, można sądzić, że w naszych mózgach znajdują się nawet 2 kwadryliony synaps. To 10 tys. razy więcej, niż liczba gwiazd tworzących Drogę Mleczną.

- Moc obliczeniowa mózgu człowieka lub zwierzęcia jest o wiele, wiele większa, niż jakiegokolwiek komputera. Synapsa to nie tylko stacja przekaźnikowa. Nawet nie układ scalony, który stanowi element niemal niezmienny. Każda synapsa sama w sobie jest jak nanokomputer. Ilość uwolnionego neuroprzekaźnika - a nawet kwestia, czy go w ogóle uwolnić, zależy od wcześniejszych doświadczeń każdej konkretnej synapsy - podkreśla Suedhof.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH