Wrocławska Unia Akademicka obniży koszty działalności naukowej

Obniżenie kosztów działalności naukowej i zwiększenie innowacyjności prowadzonych badań ma na celu powstająca w stolicy Dolnego Śląska Wrocławska Unia Akademicka. W poniedziałek (27.09) podpisano porozumienie ws. utworzenia związku skupującego siedem wrocławskich uczelni.

Porozumienie podpisali rektorzy: Akademii Medycznej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski powiedział dziennikarzom, że do końca stycznia 2011 r. rektorzy uczelni przedstawią swoim Senatom projekty uchwał w sprawie utworzenia Unii. – Dopiero wtedy zaczniemy wypracowywać następne kroki współdziałania – mówił rektor. Dodał, że porozumienie jest otwarte również dla innych uczelni.

Porozumienie to kolejny krok do integracji wrocławskich uczelni po podpisanej w lutym 2010 r. tzw. Deklaracji Pawłowickiej. Dokument podpisało wówczas również siedem uczelni, a jego sygnatariusze zobowiązali się do działań na rzecz integracji środowiska akademickiego w stolicy Dolnego Śląska.

Uczestnictwo we Wrocławskiej Unii Akademickiej ma się opierać na zasadzie autonomii jej uczestników w ich wewnętrznej organizacji. Jednocześnie uczelnie mają jednoczyć się wokół wspólnych celów i uczestniczyć w kosztach przedsięwzięć podejmowanych przez Unię.

Do zadań powstającego związku będzie należało m.in. prowadzenie wspólnej polityki w zakresie tworzenia nowoczesnej infrastruktury badawczej i artystycznej, w tym specjalistycznych centrów naukowych i artystycznych.

Mają być też tworzone wspólne jednostki naukowe, które będą miały prawo nadawania stopni i tytułów naukowych. Zrzeszone w Unii uczelnie chcą również tworzyć interdyscyplinarne kierunki studiów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH