Wrocław: senat AM poparł wniosek o odwołanie rektora

Senat Akademii Medycznej w głosowaniu tajnym poparł wniosek ministra zdrowia o odwołanie prof. Ryszarda Andrzejaka z funkcji rektora.

Za opowiedziało się 18 senatorów, przeciw 11, a czterech wstrzymało się od głosu. Senat Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu podjął także uchwałę w sprawie zwołania zebrania Uczelnianego Kolegium Elektorów w sprawie odwołania prof. dr hab. Ryszarda Andrzejaka z funkcji rektora.

Jak podkreślał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, Arkadiusz Förster, rzecznik prasowy uczelni, Senat nie ma mocy, by odwołać rektora. Może jedynie wszcząć procedurę odwoławczą i zwrócić się z tą sugestią do Kolegium Elektorów. Dopiero ono ma moc odwoławczą.

O popełnienie plagiatu prof. Ryszard Andrzejak został oskarżony w listopadzie 2008 r. W swojej pracy habilitacyjnej miał skopiować kilkadziesiąt fragmentów z publikacji innych naukowców. Weryfikacja zarzutów trwa już dwa lata.

Prof. Ryszard Andrzejak nie zgadza się z zarzutami o plagiat ani z zawieszeniem go w pełnieniu funkcji rektora. W oświadczeniu adresowanym do minister zdrowia napisał, że „jedyną dopuszczalną przesłanką (...) wniosku o odwołanie rektora jest przypadek stwierdzenia istotnych naruszeń przez rektora przepisów prawa lub statutu, a taki przypadek w związku z pełnieniem przeze mnie funkcji rektora AM nie wystąpił”. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH