Wrocław: rektor AM zawiesił prof. Andrzejaka w prawach nauczyciela akademickiego

Rektor wrocławskiej Akademii Medycznej podpisał 25 stycznia dokument zawieszający prof. Ryszarda Andrzejaka z dniem 26 stycznia na okres 6. miesięcy w prawach nauczyciela akademickiego oraz w funkcji kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego.

- Jednocześnie rzecznikowi dyscyplinarnemu do spraw nauczycieli akademickich zostało zlecone przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie prof. Ryszarda Andrzejaka. Zbada on, czy istnieją podstawy do skierowania sprawy do komisji dyscyplinarnej - mówi Jolanta Grzebieluch, rzecznik prasowy uczelni.

Obowiązki kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego do 25 lipca 2012 r. będzie pełniła prof. Anna Skoczyńska.

Przypomnijmy, że sprawa dotycząca plagiatu w pracy habilitacyjnej byłego rektora rozpoczęła się w listopadzie 2008 r. Wówczas oskarżenie o nierzetelność naukową w pracy habilitacyjnej prof. Andrzejaka wysunęli dr Jarosław Pająk oraz dr Zbigniew Półtorak z uczelnianej Solidarności 80.

Prof. Andrzejakowi zarzucono, że w pracy z 1993 r. dopuścił się plagiatu, przepisując kilkanaście stron z obronionej w 1986 r. pracy doktorskiej obecnej dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz. Plagiat miał też polegać na zapożyczeniu wyników badań grupy kontrolnej z wcześniejszej o 14 lat pracy habilitacyjnej prof. Witolda Zatońskiego.

W lipcu 2010 r. sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacja prof. Andrzejaka jest plagiatem. Sam były rektor Akademii Medycznej (w kwietniu 2011 r. rektor prof. Ryszard Andrzejak podał się do dymisji) twierdzi, że nie popełnił plagiatu. Zbadaniem sprawy zajęli się naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak podała Gazeta Wyborcza, członkowie Rady Wydziału Lekarskiego CM UJ uznali, że w habilitacji profesora Ryszarda Andrzejaka doszło do naruszenia praw autorskich innych osób i do nierzetelności naukowej. Dalsza decyzja należy do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH