Wrocław: prof. Wojciech Witkiewicz doktorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego

Prof. Wojciech Witkiewicz, wybitny chirurg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, otrzymał w poniedziałek (14 listopada) tytuł doktora honoris causa wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Został uhonorowany w uznaniu "bogatego dorobku naukowego i dydaktycznego oraz aktywnej działalności organizacyjnej na rzecz środowiska naukowego".

Prof. Józef Nicpoń podkreślił w laudacji, że trudno przedstawić pełny dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny uhonorowanego naukowca.

- Prof. Witkiewicz jest autorem i współautorem 213 prac badawczych publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, autorem siedmiu książek (...) Zainteresowania prof. Witkiewicza są wielostronne, ukierunkowane na badania doświadczalne i kliniczne, dotyczące zagadnień z chirurgii ogólnej, naczyniowej, onkologicznej, transplantacyjnej, małoinwazyjnej oraz urazowej - mówił prof. Nicpoń.

Prof. Wojciech Witkiewicz specjalizuje się w chirurgii naczyniowej i transplantologii. Uczony jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego oraz twórcą i ordynatorem oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej, transplantacyjnej, onkologicznej i chemioterapii w tej lecznicy. W tej placówce działa jedyny w Polsce robot chirurgiczny da Vinci.

Uczony od lat 70. współpracuje z wrocławskim Uniwersytetem Przyrodniczym. Wraz z nieżyjącym już prof. Stanisławem Tołpą prowadził badania dotyczące zastosowania preparatu torfowego w medycynie. W latach 80. prof. Witkiewicz współpracował z prof. Stanisławem Zaleskim, kierownikiem Katedry Higieny Produktów Zwierzęcych na Wydziale Weterynaryjnym ówczesnej Akademii Rolniczej, przy badaniach klinicznych związanych z zastosowaniem preparatu livex wykorzystującego białko krwi zwierząt rzeźnych w medycynie.

Prof. Witkiewicz jest kierownikiem projektu "WROVASC - Zintegrowane Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej" realizowanego przez konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy. Badania dotyczą schorzeń układu krążenia.

Zespoły naukowców realizują 21 zadań badawczych, a eksperymenty na materiale zwierzęcym przeprowadzane są przez specjalistów z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH