Wrocław: prof. Frostell doktorem honoris causa Akademii Medycznej

Kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie, prof. Claes Goran Frostell, został w środę (30 marca) uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W laudacji prof. Joanna Rymaszewska podkreśliła, że Frostell jest jednym z największych autorytetów z zakresu biotechnologii tlenku azotu i jego wykorzystania w praktyce klinicznej. Zwróciła także uwagę na trwającą od wielu lat współpracę wrocławskiej uczelni z Instytutem Karolińskim, której rozpoczęcie było możliwe m.in. dzięki Frostellowi.

W 2004 r. to właśnie z jego inicjatywy zorganizowano we Wrocławiu ośrodek badań eksperymentalnych z zakresu intensywnej terapii. W 2006 r. rektorzy Akademii Medycznej i Instytutu Karolińskiego podpisali umowę o wzajemnej współpracy naukowej i szkoleniowej, która została przedłużona w 2009 r.

Prof. Claes Goran Frostell urodził się 3 maja 1952 r. w Sollentuna w Szwecji. Studia medyczne ukończył w Instytucie Karolińskim w 1977 r. Dziesięć lat później uzyskał specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii. W 2001 r. uzyskał tytuł profesora anestezjologii, a w 2005 r. został mianowany kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Karolińskiego w Szpitalu Solna, głównym centrum klinicznym Instytutu.

Frostell jest autorem i współautorem 70 prac opublikowanych w światowych czasopismach medycznych z zakresu anestezjologii, intensywnej terapii, kardiologii, pulmonologii, pediatrii i patofizjologii. Jest również autorem 20 publikacji przeglądowych, artykułów redakcyjnych, listów do redakcji i rozdziałów w 14. specjalistycznych podręcznikach. Wspólnie z Warrenem M. Zapolem został w 2003 r. laureatem nagrody Odkrywca roku za wprowadzenie innowacyjnej terapii wziewnym tlenkiem azotu.

Nadanie tytułu doktora honoris causa połączone było z uroczystością promocji doktorskich w Akademii Medycznej, a jednocześnie zapoczątkowało obchody 200 lat medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH