Wrocław: powinni odwołać rektora?

B. rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Leszek Pacholski uważa, że wrocławska Akademia Medyczna tylko w jeden sposób może odzyskać honor i szacunek środowiska - usuwając rektora prof. Ryszarda Andrzejaka ze stanowiska.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia jakoby Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów zawiesiła Wydziałowi Lekarskiemu wrocławskiej Akademii Medycznej uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich. Miałaby być to kara za przeciąganie wyjaśnienia sprawy rektora uczelni dotyczącej oskarżenia go o popełnienie plagiatu w pracy habilitacyjnej.

– Zachęcałbym Senat Akademii Medycznej do odwołania rektora. Rezygnacja profesora Andrzejaka w chwili, gdy mijają prawie dwa lata od pojawienia się oskarżeń w mediach, nie poprawi reputacji Akademii Medycznej. Rektor ma zepsutą opinię i jego odejście nie pomoże uczelni. Gdyby zrezygnował półtora roku temu, można byłoby sądzić, że wprawdzie popełnił błąd, ale uznał swoją winę, wycofał się i o sprawie można zapomnieć. W tej chwili Akademia tylko w jeden sposób może odzyskać honor i szacunek środowiska – usuwając rektora ze stanowiska – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Leszek Pacholski.

Jednak jak informował nas wcześniej rzecznik prasowy uczelni Arkadiusz Förster, Akademia nie otrzymała jeszcze żadnej decyzji od Centralnej Komisja ds. Stopni i Tytułów w sprawie odebrania prawa do nadawania tytułów.

Jednak w tej sprawie, w sobotę (2 października) zebrało się i obradowało Kolegium Rektorskie, a w poniedziałek (4 października), Kolegium Rektorsko-Dziekańskie Akademii Medycznej we Wrocławiu.

„Uczestniczący w Kolegium przedstawiciele kancelarii adwokackich, obsługujących Akademię Medyczną oraz Wydział Lekarski AM uznali, że nie ma podstaw do odebrania Wydziałowi Lekarskiemu uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego, gdyż wszystkie działania podejmowane przez Dziekana i Radę Wydziału Lekarskiego były zgodne z prawem, a wszystkich terminów wymaganych przez CK uczelnia dotrzymywała. Wobec powyższego wszystkie postępowania o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tytułu profesora nadal będą prowadzone bez zmian” – napisał rzecznik w komunikacie.

– Akademia Medyczna od dłuższego czasu prowadzi spór prawny z Centralną Komisją, który ma jeden cel: niedopuszczenie do weryfikacji zarzutów wobec rektora. Akademia Medyczna mogła sprawę rozstrzygnąć sama, bez nacisku Centralnej Komisji. Gdyby zarzuty okazały się niesłuszne, Akademia Medyczna miałaby szanowanego rektora, a on sam mógłby wystąpić z oskarżeniem wobec Solidarności 80 o zniesławienie. Ale coś takiego się nie wydarzyło – uważa prof. Pacholski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH