Wrocław: plagiatu nie było?; resort dokument utajnił

Nie ma pewności, że rektor wrocławskiej Akademii Medycznej popełnił plagiat w rozprawie habilitacyjnej.

Prof. Ryszard Andrzejak zapożyczył fragmenty tekstów od innych autorów, ale nie można jednoznacznie uznać, że popełnił plagiat – stwierdził prof. Czesław Stankiewicz, który badał sprawę rektora wrocławskiej Akademii Medycznej.

Na podstawie opinii prof. Stankiewicza, Ministerstwo Zdrowia umorzyło postępowanie wobec obwinianego o plagiat prof. Andrzejaka. Jednocześnie jednak resort dokument utajnił – podaje Gazeta Wyborcza.

Dr Marek Wroński, z miesięcznika Forum Akademickie, zarzucił ministerstwu utrudnianie dostępu do informacji publicznej. Spór zakończył się w sądzie, który nakazał opublikowanie sprawozdania. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny.

Popełnienie plagiatu w rozprawie habilitacyjnej zarzucili rektorowi liderzy uczelnianej Solidarności 80. Ich zdaniem rektor przepisał wiele fragmentów z tekstów prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

Prof. Stankiewicz zarzuca jednak w swojej opinii liderowi uczelnianego związku zawodowego, Zbigniewowi Półtorakowi, że ten używa związku do prowadzenia krucjaty przeciwko rektorowi.

„Kierowanie zarzutu o popełnienie plagiatu przez związek zawodowy pozostaje w sprzeczności z zakresem jego działalności” – napisał profesor.

W podsumowaniu prof. Stankiewicz, posługując się definicją plagiatu z Wikipedii, pisze, że trudno jest określić czy mamy do czynienia z niedozwolonymi zapożyczeniami z cudzej pracy. Potem jednak uznaje, że nie jest to w ogóle możliwe. Na koniec wnioskuje o umorzenie postępowania wobec rektora wrocławskiej Akademii Medycznej.

Marek Wroński uważa, że prof. Stankiewicz nie wypełnił postawionego mu zadania i Ministerstwo Zdrowia nie powinno na tej podstawie zamykać sprawy.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH