Wrocław: opinia uczelni nie uchroni rektora AM?

Ministerstwo Zdrowia po zawieszeniu rektora Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu czeka na opinię uczelni, jednak nie jest ona dla resortu wiążąca.

26 października Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zawieszeniu rektora AM we Wrocławiu prof. Ryszarda Andrzejaka w związku z plagiatem, jakiego uczony miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej.

W opinii resortów zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego zarzut popełnienia plagiatu ma znamiona istniejącego i rażącego naruszenia prawa.

– Czekamy teraz na opinię senatu uczelni w sprawie odwołania rektora. Bez względu na to, czy będzie negatywna dla rektora, czy też pozytywna, nie jest dla nas wiążąca, jeśli chodzi o dalsze decyzje. Mamy poważne argumenty za odwołaniem rektora i tego stanowiska się trzymamy – mówi dziennikarzom portalu gazeta.pl Adam Fronczak, wiceminister zdrowia.

W listopadzie 2008 r. uczelniana „Solidarność 80” oskarżyła prof. Andrzejaka, że w swojej pracy habilitacyjnej dopuścił się plagiatu. Miał on, zdaniem związkowców, przepisać około 90 fragmentów z prac dwojga innych profesorów.

W lipcu 2010 r. zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego orzekł, że praca habilitacja prof. Andrzejaka jest plagiatem. Opinia ta nie mogła jednak automatycznie pozbawić rektora Akademii Medycznej stanowiska, ani tytułu naukowego, ponieważ zespół jest jedynie ciałem doradczym ministra nauki.

Sprawą plagiatu zajął się również powołany przez Ministerstwo Zdrowia rzecznik dyscyplinarny, który nie dopatrzył się nadużyć w pracy prof. Andrzejaka. Sam rektor Akademii Medycznej twierdzi, że nie dopuścił się plagiatu.

W konsekwencji przeciągającego się postępowania ws. plagiatu prof. Andrzejaka, Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów 30 września br. zawiesiła Wydziałowi Lekarskiemu AM we Wrocławiu uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich. Akademia od tej decyzji chce się odwołać.

Obecnie sprawę plagiatu mają zbadać też naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH