Wrocław: jubileusz 70-lecia Uniwersytetu Medycznego Uczelnia Medyczna we Wrocławiu istnieje 70 lat. Fot. mat. prasowe

70 lat temu, 12 stycznia 1946 roku, 14 doskonałych lekarzy i dydaktyków spotkało się na pierwszym w historii powojennego Wrocławia formalnym posiedzeniu Rady Wydziału Lekarskiego, który działał wówczas w ramach Uniwersytetu i Politechniki. Był to zalążek utworzonej w 1950 roku Akademii Medycznej.

Rocznicę tych wydarzeń uczci specjalne posiedzenie Rady Wydziału Lekarskiego, które zaplanowano w czwartek (14 stycznia).

- Od samego początku mieliśmy ogromne szczęście do niezwykłych ludzi - zarówno kadry akademickiej, jak i studentów. Hirszfeld, Kowarzyk, Bross, Baranowski, Falkiewicz, żeby wymienić tylko tych najbardziej znanych. Byli pionierami nie tylko polskiej medycyny, oni wyznaczali światowe trendy - podkreśla dziekan Wydziału, prof. Małgorzata Sobieszczańska.

Dziś Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego kształci 2200 studentów na studiach prowadzonych w języku polskim i angielskim, funkcjonuje kilkadziesiąt studenckich kół naukowych. Praktyczne zajęcia dydaktyczne prowadzone są w dwóch uniwersyteckich szpitalach klinicznych, realizowane są liczne projekty naukowo-badawcze.

- Kształcenie lekarzy to zadanie szczególne. Muszą być doskonale przygotowani merytorycznie, ale także też być nauczeni szacunku, empatii i troski o pacjenta, radzenia sobie z emocjami swoimi i innych, odporności na stres. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Przed nami ciekawe lata i spore wyzwania - po słusznej, moim zdaniem, decyzji Ministerstwa o przywróceniu stażu podyplomowego musimy po raz kolejny zmienić program nauczania - wyjaśnia prof. Sobieszczańska.

Wydział Lekarski jest najstarszym, jednym z pięciu tworzących Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Pozostałe to Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH