Wrocław: czy Akademia Medyczna będzie miała nowego rektora?

W poniedziałek 29 listopada Uczelniane Kolegium Elektorów będzie głosowało nad odwołaniem prof. Ryszarda Andrzejaka ze stanowiska rektora Akademii Medycznej - taką decyzję podjęli senatorowie uczelni.

Termin głosowania wyznaczono na poniedziałkowym (22 listopada) posiedzeniu senatu uczelni.

– Senatorowie podjęli uchwałę, zgodnie z która nie trzeba będzie uzupełniać składu Kolegium Elektorów. Co oznacza, że w najbliższy poniedziałek to gremium będzie decydować o odwołaniu lub nie, rektora Andrzejaka powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Arkadiusz Foerster, rzecznik prasowy uczelni.

Wątpliwości dotyczyły składu Kolegium Elektorów, czyli reprezentacji profesorów, pracowników uczelni i studentów, która wybiera rektora. Ostatni raz Kolegium zebrało się ponad dwa lata temu, kiedy na drugą kadencję wybrano prof. Andrzejaka. Wówczas w głosowaniu wzięło udział 88 osób. Jednak od tego czasu wielu z ówczesnych elektorów utraciło mandat. To głównie studenci, którzy pokończyli studia, czy doktoranci, którzy opuścili uczelnię. Dzisiaj elektorów jest ok. 60.

Głosowanie będzie przebiegało według tych samych zasad jak wybory dotyczące powołania rektora. Takie wydarzenie ma co prawda po raz pierwszy miejsce w historii uczelni, ale po konsultacjach z wszystkimi możliwymi prawnikami i Ministerstwem Zdrowia ustaliliśmy, że w Kolegium musi się zebrać co najmniej w składzie 2/3 wszystkich elektorów, a wiążąca decyzja musi zapaść przy udziale 3/4 ważnych głosów stwierdza Foerster.

Jeśli Kolegium Elektorów nie zgodzi się na odwołanie rektora Andrzejaka, procedurę odwoławczą ma rozpocząć Ministerstwo Zdrowia.

Odwołanie rektora jest konsekwencją przeciągających się wyjaśnień plagiatu w jego pracy habilitacyjnej. O jego popełnienie został on oskarżony w listopadzie 2008 r. W swojej pracy habilitacyjnej miał skopiować kilkadziesiąt fragmentów z publikacji innych naukowców. Weryfikacja zarzutów trwa już dwa lata.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH