Wrocław: centralna inauguracja roku akademickiego uczelni medycznych

- Jesteście wielkimi propagatorami polskiej nauki na świecie, bo dyplom polskiej uczelni medycznej jest za granicą bardzo ceniony. Świadczy o tym choćby fakt, jak wielu obcokrajowców chce studiować medycynę na naszych uczelniach - mówił wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński w piątek (11 października) we Wrocławiu podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych. Wzięły w niej władze 10 publicznych szkół wyższych.

Gospodarzem uroczystości był rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich Marek Ziętek, który w inauguracyjnym wystąpieniu zaapelował do resortu zdrowia o pilną nowelizację prawa, decydującego o złej kondycji finansowej uczelni i szpitali klinicznych.

Wiceminister Sopliński, po przeczytaniu listu gratulacyjnego od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, odniósł się do tego apelu i zapewnił, że w resorcie trwają prace "nad uporządkowaniem spraw, które obecnie nie sprzyjają prowadzeniu uczelni medycznych i szpitali klinicznych". 

W liście minister Arłukowicz podziękował środowiskom uczelnianym "za trud w budowaniu wysokiego poziomu polskiego kształcenia medycznego" i podkreślił, że efektem "są absolwenci dobrze przygotowani do pracy w ochronie zdrowia". 

"Relacja mistrz-uczeń to nadal podstawa kształcenia w polskich uczelniach medycznych, a wpływ mistrza jest fundamentalny. Dlatego dziękuję wam za ten trud oraz pracę oraz życzę kolejnych sukcesów" - napisał Arłukowicz. 

W trakcie piątkowych uroczystości rektor Ziętek wymieniał sukcesy swej rodzimej uczelni, a do najważniejszych w minionym roku zaliczył m.in. oddanie do użytku budynku tzw. Nowej Farmacji, oddłużenie Akademickiego Szpitala Klinicznego, który w poprzednim okresie miał ponad 200 mln zł długów, a w 2012 r. zanotował prawie 9 mln zł zysku. 

Do dobrych inwestycji wrocławskiej uczelni rektor zaliczył także poprawę wyposażenia, bo dokonano 2949 zakupów na łączną kwotę 54 mln zł. Na wrocławskiej uczelni w 2012 r. zrealizowano 549 projektów badawczych i naukowych na łączną kwotę ponad 34 mln zł. 

Na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ponad tysiąc nauczycieli akademickich kształci ponad 5600 studentów na czterech wydziałach i 10 kierunkach. Średnia liczba kandydatów na jedno miejsce na wydziale lekarsko-stomatologicznym wynosi 17 osób. Na uczelni działa 90 kół naukowych. 

Podczas uroczystości Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta RP odznaczono prof. Marka Bolanowskiego. Nagrody ministra zdrowia odebrali: za całokształt dorobku naukowego prof. Andrzej Milewicz oraz zespół działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Simona. 

Medale Komisji Edukacji narodowej przyznano: Adeli Bartczuk, Joannie Salomon, Wojciechowi Baranowi i Krzysztofowi Simonowi, a złote medale za długoletnią służbę wręczono: Halinie Wojnowskiej-Dawiskibie, Krzysztofowi Szczepaniakowi i Zygmuntowi Zdrojewiczowi. 

W centralnej inauguracji uczestniczyły też władze medycznych ośrodków publicznych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic, Białegostoku, Szczecina, Torunia, Krakowa. W Polsce jest w sumie 14 uczelni medycznych, kształcących na 20 kierunkach ponad 20 tysięcy studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH