Władze UMK w Toruniu: "nie ma zgody na rozbiór uczelni" Władze UMK w Toruniu nie dopuszczają możliwości wyłączenia ze struktur uczelni CM w Bydgoszczy Fot. Archiwum RZ

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nie dopuszczają możliwości wyłączenia ze struktur uczelni Collegium Medicum w Bydgoszczy - poinformowano w piątek (15 stycznia) na stronie uniwersytetu. To reakcja na obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.

Przed tygodniem zawiązany w Bydgoszczy komitet złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera z 160 tys. podpisów poparcia. Uczelnia miałaby powstać na bazie Collegium Medicum UMK, które powstało po połączeniu w 2004 r. Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Nie ma i nie będzie zgody rektora i władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na rozbiór uczelni" - powiedział cytowany w komunikacie rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.

Rektor przypomniał też, że to władze Akademii Medycznej wystąpiły z inicjatywą połączenia bydgoskiej i toruńskiej uczelni.

Porównanie potencjałów

"Realizacja idei połączenia naszych uczelni nie tylko umożliwi dalszą kontynuację misji Akademii dla dobra regionu, kraju, ale też pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału naukowego, dydaktycznego i klinicznego dla dobra rozwoju nauki, kształcenia studentów oraz kadry, a także wysokospecjalistycznej opieki medycznej" - głosiła przytoczona w komunikacie uchwała senatu Akademii Medycznej, która została przyjęta jednogłośnie w 2003 r.

Na dowód rozwoju Collegium Medicum uniwersytetu zamieszczono zestawienie przedstawiające jego potencjał w 2004 r. i 2005 r. Osiągnięto wzrost m.in.: przychodów - z 46,4 do 141,8 mln zł, wartości aktywów - z 152,6 do 416,8 mln zł, liczby kierunków studiów - z 7 do 22, liczby studentów - z 4430 do 6420, liczby studentów zagranicznych - z 10 do 202, liczby pracowników - z 993 do 1191, liczby szpitali uniwersyteckich z 1 do 2.

Na zlecenie władz UMK została przygotowana opinia dotycząca oceny prawnych konsekwencji utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy. Rektor zapowiedział, że mimo poufnego charakteru dokumentu, opinię prawną otrzymają osoby publiczne, kompetentne i zaangażowane w zachowanie jedności uniwersytetu.

Walka o samodzielność

Z pomysłem powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego wystąpił latem ub.r. poseł Zbigniew Pawłowicz (PO), który w latach 1996-2014 był dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Pawłowicz wskazywał, że Collegium Medicum rozwija się gorzej od innych dawnych akademii medycznych, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne, gdyż nie ma samodzielności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH