Wkrótce w Polsce będą pracować pielęgniarki z Ukrainy? FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W Polsce pielęgniarek brakuje niemal w każdym szpitalu. Rozwiązaniem tej sytuacji mogłoby być zatrudnienie w Polsce piełęgniarek z Ukrainy. Niestety, na przeszkodzie stoją braki w wykształceniu tamtejszej kadry. Prezes Centrum Medycznego HCP w Poznaniu znalazł sposób, jak ten problem rozwiązać.

W tym celu prezes Lesław Lenartowicz nawiązał współpracę z fundacją, która zajmie się sprowadzeniem do Polski Ukrainek gotowych podjąć licencjackie studia pielęgniarskie w Polsce.

Fundacja pokrywać będzie koszty związane z trzyletnią edukacją i pobytem w Poznaniu Ukrainek, które potem podejmą pracę w szpitalu HCP. Trzydzieści kobiet z Ukrainy przyjedzie do Poznania prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a najpóźniej na początku 2017 roku.

Lenartowicz tłumaczy, że wprawdzie liczy się z tym, że część z tych pielęgniarek będzie chciała wrócić na Ukrainę, część pewnie wyemigruje dalej do Europy, jednak ma nadzieję, że wiele zasili kadrę medyczną szpitala na dłużej.

Także Warszawski Uniwersytet Medyczny otwiera się na pielęgniarki z Ukrainy. Jak wyjaśnia dr Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, WUM podjął próbę współpracy w tym kierunku z uczelniami medycznymi na Ukrainie.

Uczelnie ukraińskie, które władzom WUM udało się odwiedzić, wyraziły chęć współpracy. - Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja ukraińskich pielęgniarek rozpoczynałaby się na Ukrainie, gdzie przez rok przyszłe pielęgniarki kształciłyby się według polskiego programu. Następnie, po roku studiów studenci i studentki przejeżdżaliby na studia licencjackie do Polski - tłumaczy Grażyna Wójcik.

- Studia kończyłyby się wspólnie wydawanym dyplomem. Dzięki temu ukraińskie pielęgniarki płynnie weszłyby w nasz system edukacji - dodaje prezes PTP.
 
- Obecnie prowadzone są intensywne rozmowy na ten temat z władzami uczelni ukraińskich. Studia w Polsce oczywiście będą płatne dla pielęgniarek z Ukrainy - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH