Wielolekowa terapia przeciwepileptyczna u matki groźna dla płodu i dziecka

Wielolekowa terapia epilepsji u kobiet ciężarnych może negatywnie wpływać na płód i w późniejszym okresie - także na dziecko.

Terapia epilepsji kobiet ciężarnych z użyciem wielu leków negatywnie wpływa na układ nerwowy płodu, a w wieku młodzieńczym dziecka może skutkować słabymi wynikami w szkole ‒ informuje EurekAlert, powołując się na badania naukowców z Karolinska University Hospital i University of Lund w Szwecji opublikowane w czasopiśmie naukowym „Epilepsia”.

Badanie szwedzkich naukowców wykazało, że wpływ wielolekowej terapii przeciw epilepsji u kobiety w ciąży na płód może wywoływać nieodwracalne uszkodzenia u systemu nerwowego płodu, co w późniejszym życiu dziecka może skutkować m.in. problemami poznawczymi, opóźnieniem psychomotorycznym, a nawet niższym IQ. 

Naukowcy przebadali kobiety w ciąży z epilepsją oraz ich potomstwo, które przyszło na świat między 1973 a 1986 rokiem. Pod uwagę wzięto 1235 dzieci, których matki leczyły się na epilepsję. 641 z nich było wystawionych, na etapie rozwoju płodowego, na monoterapię epilepsji (podawanie jednego leku), 429 na politerapię (wiele leków przeciwepileptycznych), a u 165 dzieci nie zidentyfikowano rodzaju leczenia. 

Dzieci tych matek, które otrzymywały dwa lub więcej leków przeciwepileptycznych częściej nie otrzymywały świadectwa ukończenia szkoły w wieku 16 lat, czyli gdy kończył się obowiązek szkolny. 

U młodzieży, której matki przyjmowały jeden lek na epilepsję, nie zaobserwowano takiego ryzyka, zauważono jednak, że rzadziej otrzymywała ona świadectwa z wyróżnieniem. 

– Nasze wyniki sugerują, że wystawienie na wielolekową terapię epilepsji w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. Jeśli to tylko możliwe, kobiety w ciąży powinny unikać takiej terapii – mówi dr Lisa Forsberg, główna autorka badania. 

Więcej: Eurekalert

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH