Wiceminister nauki: finansowanie szkolnictwa wyższego jest stabilne Nowy algorytm przyznawania dotacji podstawowej dla uczelni publicznych obowiązuje od 1 stycznia br. Fot. PTWP

Finansowanie szkolnictwa wyższego w Polsce jest stabilne - zapewniła w czwartek (6 kwietnia) na posiedzeniu komisji sejmowej wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Dodała, że resort nauki monitoruje kondycję finansową uczelni i ich byt nie jest zagrożony.

- Sytuacja w zakresie finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce cechuje się stabilnością. Mamy stabilność finansowania zagwarantowaną poprzez ustawową gwarancję waloryzacji środków na szkolnictwo wyższe, które w roku 2017 skutkowało wzrostem nominalnym nakładów o 1,3 proc. -  powiedziała wiceminister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zapewniła, że kondycja finansowana uczelni jest monitorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i ich byt "nie jest zagrożony". Pełne dane na temat sytuacji finansowej uczelni za zeszły rok będą znane w czerwcu, kiedy resort uzyska sprawozdania finansowe uczelni zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

Czerwińska poinformowała również, że MNiSW dokonało już podziału dotacji podstawowej według nowego algorytmu dla państwowych wyższych szkół zawodowych.

W ramach tego podziału 25 uczelni otrzymało większą dotację niż w roku ubiegłym. Zyskały m.in. te uczelnie, które prowadzą kształcenie dualne. - To jest pożądana tendencja - oceniła wiceminister.

Nowy algorytm przyznawania dotacji podstawowej dla uczelni publicznych obowiązuje od 1 stycznia br. Premiuje m.in. utrzymanie na uczelni odpowiedniej relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej. Poza tym dotacja powiązana jest też z kategorią naukową jednostki, liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

 W nowym algorytmie wprowadzono "tunel bezpieczeństwa" - uczelnia nie może w ciągu roku stracić (ani też zyskać) więcej niż 5 proc. dotacji.

- Wcześniejszy algorytm w ogólne nie miał żadnego mechanizmu zabezpieczenia wahań" - przypomniała Czerwińska. Zauważyła, że spadki w dotacji podstawowej niejednokrotnie w poprzednich latach bywały większe niż 5 procentowe. "Mechanizm pięcioprocentowy jest utrzymany na stałe"- zadeklarowała.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH