Warszawski samorząd przeciwny zniesieniu LEP-u i stażu podyplomowego

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie negatywnie oceniła pomysły likwidacji stażu oraz LEP i LDEP, które znalazły się w projekcie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

„Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wyraziła stanowczy sprzeciw wobec propozycji skrócenia o rok czasu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, likwidacji stażu podyplomowego oraz Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, jakie znalazły się w projekcie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty” – napisano w komunikacie.

Rada uważa, że postęp nauk medycznych w ostatnich latach sprawił, iż wzrósł niepomiernie zakres wiedzy, jaką należy przekazywać studentom medycyny. Likwidacja stażu doprowadzi – zdaniem Rady – do dopuszczenia do zawodu lekarzy nie posiadających należytej wiedzy i bez koniecznych praktycznych umiejętności.

„Kształcenie praktyczne studenta, nawet – jak się proponuje – w szerszym wymiarze, jest znacznie trudniejsze i mniej efektywne niż szkolenie praktyczne lekarza stażysty, który ma już przy tym pewne uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych. Ponosi on też odpowiedzialność za wykonywane czynności” – głosi stanowisko ORL w Warszawie.

Przypomina jednocześnie, że w badaniu sondażowym w latach 2007-2008 przeprowadzonym wśród lekarzy-stażystów, około 70-80 proc. ankietowanych uznało staż za celowy i pożądany.

ORL w Warszawie uznaje też za pożądane pozostawienie LEP i LDEP, które stanowią dobre mierniki poziomu kształcenia przez poszczególne uczelnie medyczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH