Warszawa: pielęgniarki ćwiczą na fantomach

W Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie (CKPPiP) rozpoczęły się w poniedziałek (3 października) trzydniowe warsztaty, podczas których osoby kształcące pielęgniarki mogą zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie symulacji medycznej.

Tematem przewodnim warsztatów w CKPPiP jest wykorzystanie różnorodnych technik w pielęgniarstwie geriatrycznym, ratunkowym oraz w położnictwie. Jak podkreśla Małgorzata Olszewska, wicedyrektor CKPPiP, obecnie ćwiczenia na symulatorach to ważna część kształcenia w zawodach medycznych.

W trzydniowych warsztatach weźmie udział około 120 osób. Każdego dnia od 3 października z ćwiczeń na fantomach będzie mogła skorzystać grupa 40 osób. Są to już drugie tego typu warsztaty organizowane w CKPPiP. Poprzednie odbyły się dwa lata temu.

- Nie da się nauczyć wykonywania wszystkich czynności w warunkach naturalnych. Pewne rzeczy, żeby nabrać sprawności, muszą być wyćwiczone w warunkach symulowanych - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Olszewska.

Zwraca uwagę na wielką różnorodnosć dostępnych symulatorów: od nieskomplikowanych, służących do ćwiczenia najprostszych zadań, po te najbardziej zaawansowane technologicznie, pozwalające na wykonywanie bardzo skomplikowanych czynności.

Jak informuje Krzysztof Ulbrych, anastezjolog, dyrektor medyczny firmy Medline - współorganizatora warsztatów -  uczestnicy podczas ćwiczeń mają do dyspozycji trzy całopostaciowe symulatory (fantomy).

Ulbrych podkreśla, że poza nowoczesnym sprzętem na warsztatach kadra kształcąca pielęgniarki zapoznaje się z nowymi rozwiązaniami w zakresie technik nauczania.

- Zajęcia składają się z ćwiczeń na symulatorze, ale być może najważniejszą częścią jest tzw debriefing - mówi Krzysztof Ulbrych. Jak tłumaczy jest to omówienie ćwiczeń, na którym nie wytyka się błędów uczestnikom - oni sami mają ocenić swoje działania, spróbować określić jak by się zachowali, gdyby w takiej sytuacji znaleźli się drugi raz.

- Na debriefingu okazuje się często, że wiedza na temat prawidłowych zachowań jest, ale zdenerwowanie powoduje błędy - zauważa Ulrych.

Małgorzata Olszewska podkreśla, że CKPPiP jest jednostką, która koordynuje kształcenie pielęgniarek w całym kraju.

- Mamy świadomość wagi nauki na symulatorach, stąd nasza stała współpraca z producentem sprzętu - mówi nam Małgorzata Olszewska i dodaje, że CKPPiP chce mieć możliwość prezentowania najnowszych rozwiązań, dostępnych na rynku. Według niej wykorzystanie symulatorów jest ważne nie tylko w procesie kształcenia dyplomowego pielęgniarek, ale może przede wszystkim w procesie kształcenia podyplomowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH