- Jesteśmy drugą, po krakowskiej, najstarszą uczelnią medyczną w Polsce. Dlatego rektorzy uczelni medycznych z całego kraju przyjechali do nas, by odświętnie inaugurować rok akademicki - napisał w liście skierowanym do uczestników centralnej inauguracji roku akademickiego na uczelniach medycznych rektor WUM, prof. Marek Krawczyk.

Na widowni Teatru Wielkiego, gdzie odbywały się uroczystości, zasiadły m.in. władze: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W inauguracyjnym wystąpieniu rektor Marek Krawczyk, zwracając się do rozpoczynających naukę studentów WUM, powiedział: - Będziecie brać udział w walce z chorobą, w niesieniu ludziom ulgi w cierpieniu. Oni obdarzą was zaufaniem i poczuciem wdzięczności. Nie zawsze jednak ta wdzięczność będzie w jakikolwiek sposób okazywana. Arystoteles powiedział: wdzięczność najszybciej się starzeje.

Prof.  Krawczyk podkreślił, że ważna jest dana studentom szansa bycia beneficjentami poczucia wdzięczności, którą trzeba traktować jak wartość niewymierną. I dodał, że w życiu lepiej jest dawać niż brać. Prawdziwy lekarz ma szansę dawać wiedzę, umiejętności, doświadczenie. Za to otrzymuje niewysłowioną nagrodę, a jest nią widok zdrowiejącego pacjenta.

Podczas inauguracji lekarze zostali uhonorowani odznaczeniami i medalami państwowymi. Prezydent Lech Kaczyński uhonorował ponad 40 uczonych i lekarzy: Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi. W imieniu Lecha Kaczyńskiego odznaczył lekarzy szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

Grupa pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została nagrodzona Medalami Komisji Edukacji Narodowej - za zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej.

Ponadto, na wniosek rektora WUM, grupa nauczycieli akademickich z tej uczelni otrzymała odznaki  - Za zasługi dla ochrony zdrowia. Dekoracji, w imieniu minister zdrowia Ewy Kopacz, dokonał podsekretarz stanu w tym resorcie, Adam Fronczak.

Na wniosek marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu przyznany został Medal Pro Masovia, w uznaniu wybitnych zasług oraz całokształtu działania na rzecz województwa mazowieckiego.

W piątek (9 października) w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, podczas wieczornej gali, goście wysłuchają premierowego wykonania Hymnu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorem słów jest Jacek Cygan, a muzykę skomponował Miłosz Bembinow. W foyer teatru zaprezentowana zostanie wystawa Grzegorza Szumowskiego  - Luminarze medycyny warszawskiej w karykaturze. Odbędzie się też projekcja filmu pt. Warszawski Uniwersytet Medyczny - 200 lat nauczania medycyny w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH