WF GUMed: fundusze KNOW zainwestują  m. in. w aparaturę

Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskał w lipcu status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Kwota 50 mln zł, którą jednostka może otrzymać w ciągu 5 lat, umożliwi m.in. zakup aparatury i rozwój badań.

W konkursie na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW) Wydział Farmaceutyczny z OML GUMed został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Jest jednym z sześciu ośrodków badawczych, które otrzymały w lipcu br. status KNOW. Ma on obowiązywać przez pięć lat. Przez ten czas najlepsze jednostki będą z budżetu państwa otrzymały dodatkowe finansowanie, wynoszące nawet 50 mln zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych, naukowych sław.

Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 r.

- Radość z sukcesu jest wielka, ale na ośrodku spoczywa obecnie olbrzymia odpowiedzialność za mądre wykorzystanie funduszy - powiedział prof. Wiesław Sawicki, dziekan Wydziału Farmaceutycznego GUMed.

Jednostka zamierza zainwestować w poprawę bazy aparaturowej. Potrzebny będzie m. in. nowy chromatograf, tabletkarka i inne specjalistyczne wyposażenie, które pozwoli jednostce poprawić jakość badań naukowych. Prof. Sawicki zaznaczył, że konieczna będzie także inwestycja w modernizację pracowni naukowych.

WF GUMed chciałby również rozwinąć współpracę naukową z zagranicą. - Planujemy ściągnąć na wykłady kilka czołowych postaci z nauki światowej, może nawet jakiegoś noblistę - dodał profesor.

Prof. Sawicki ma nadzieję, że wydział spróbuje też na pewien czas podnieść wynagrodzenia dla kadry naukowej, mając szczególnie na uwadze zatrzymanie najzdolniejszych absolwentów.

- Dotychczas nie zawsze wybierali karierę naukową: szli do przemysłu lub nawet do aptek, gdzie płace były lepsze - podkreślił dziekan. WF GUMed chce także wydać pieniądze na badania i staże zagraniczne w dobrych ośrodkach dla najzdolniejszych pracowników. Dzięki statusowi KNOW znajdą się również środki na patenty międzynarodowe, dotyczące np. potencjalnych leków.

- 50 mln zł to dużo, ale cały czas staramy się o granty. Status KNOW może ułatwić nam zdobywanie kolejnych dotacji. To gwarancja pewnego poziomu i sygnał, że warto inwestować w jednostkę naukową - podkreślił prof. Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH