W wiosennym rozdaniu ponad 1,8 tys. miejsc rezydenckich Minister Radziwiłł: - Niektórzy młodzi lekarze chcą specjalizować się w dziedzinach, w których niedoborów nie ma albo są znacznie mniejsze niż te zaliczane do listy priorytetowej. Fot. Fotolia

W wiosennym postępowaniu przyznano ponad 1,8 tys. miejsc rezydenckich, kolejna pula będzie jesienią - powiedział w poniedziałek (6 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że nie ma żadnego ograniczania liczby miejsc, decydują potrzeby systemu.

Minister podkreślił, że wszyscy lekarze kończący staż podyplomowy mogą liczyć na miejsca rezydenckie, "choć niekoniecznie w dziedzinach, które sobie wymarzyli".

Dodał, że miejsca są przyznawane z uwzględnieniem dziedzin priorytetowych dla działania służby zdrowia.

O ograniczenia dot. liczby przyznanych miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, Radziwiłł był pytany w Warszawie w trakcie briefingu dotyczącego szczepień przeciw pneumokokom.

- Nie ma żadnego drastycznego ani w ogóle żadnego ograniczenia liczby miejsc rezydenckich. Rezydentury przydzielamy dwukrotnie w ciągu roku - to było pierwsze rozdanie, drugie będzie jesienią. W tej chwili przydzieliliśmy ponad 1800 miejsc rezydenckich i zapewniam, że wszyscy, którzy kończą staż podyplomowy, mieszczą się w tej liczbie, która będzie przyznana w tym roku - powiedział dziennikarzom minister.

Radziwiłł dodał, że "nie ma mowy o żadnych ograniczeniach w tym zakresie, natomiast niektórzy lekarze kończący staż podyplomowy po prostu niestety nie znajdują rezydentur w dziedzinach, które sobie wymarzyli".

Minister wskazał, że nakłady na wynagrodzenia rezydentów to środek prowadzenia polityki państwa w zakresie zachęcenia do określonych specjalności.

- Wiadomo, że najbardziej brakuje lekarzy w specjalnościach takich jak m.in. medycyna rodzinna, interna, chirurgia czy pediatria. (…) Niektórzy młodzi lekarze chcą specjalizować się w dziedzinach, w których niedoborów nie ma albo są znacznie mniejsze niż te zaliczane do listy priorytetowej. Zachęcamy ich, by wybrali specjalności, które są potrzebne w systemie służby zdrowia, są potrzebne polskim pacjentom - powiedział minister.

Resort informował w lutym, że na wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (prowadzone od 1 do 31 marca) przyznano 1856 rezydentur, w tym 915 rezydentur w dziedzinach priorytetowych.

W dziedzinach medycyny objętych projektem finansowanym w ramach środków z Funduszy Europejskich "Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju" tj.: onkologia kliniczna, radioterapia onkologiczna, chirurgia onkologiczna, patomorfologia, hematologia, geriatria, rehabilitacja medyczna, reumatologia i medycyna rodzinna przyznano miejsca rezydenckie w ilości 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH