500 lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny uczestniczy w konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Aterotrombozy. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji:

Choroby sercowo-naczyniowe są jednym z najważniejszych zagrożeń, z którymi musi się mierzyć medycyna. Statystyki nie są optymistyczne. Można jednak skutecznie przeciwdziałać dalszej eskalacji problemu.

– Mamy bardzo rozbudowane plany dotyczące upowszechniania wiedzy na temat aterotrombozy. Bardzo zależy nam, aby dotrzeć do lekarzy różnych specjalności, bo wiemy, że problem ten dotyczy nas wszystkich – mówiła dr hab. Janina Stępińska, przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Aterotrombozy, kierownik Kliniki Wad Nabytych Serca i Oddziału Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Aterotromboza jest groźną dla życia chorobą układu sercowo-naczyniowego. Rozwija się jako następstwo wieloletniego odkładania cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Pod wpływem licznych czynników zewnętrznych i skomplikowanych procesów biochemicznych blaszki te mogą ulec gwałtownemu uszkodzeniu, na co organizm odpowiada zwiększeniem krzepnięcia krwi przepływającej w tej okolicy. Prowadzi to do powstania skrzepliny, która zwęża lub całkowicie zamyka tętnicę. Ograniczenie swobodnego przepływu krwi skutkuje natomiast niedokrwieniem odżywianego przez nią narządu (np. serca lub mózgu).

Statystyki pokazują, że w Polsce dochodzi do około 250 tys. przypadków tzw. ostrych zespołów wieńcowych rocznie, z czego 100 tys. to zawały serca. Około milion osób ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową. Szacuje się także, że co czwarty Polak umiera z powodu chorób sercowo - naczyniowych i udarów mózgu. Współczynniki te należą do najwyższych w Europie. Co gorsza, duże różnice w stosunku do krajów Europy Zachodniej nadal nie ulegają zmniejszeniu.

Podczas konferencji wręczono także Nagrody Instytutu Aterotrombozy za najbardziej oryginalne doniesienie dotyczące tej choroby, przedstawione na XII Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jury przyznało wyróżnienie dr Waldemarowi Mieleckiemu z II Kliniki Kardiologii CM UJ w Krakowie za pracę pt. „Effects of early abciximab administration before primary percutaneous coronary intervention on left ventricular function assessed by cardiac magnetic resonance”.

W tym roku po raz pierwszy wręczono również Nagrodę za najbardziej interesujące doniesienie oryginalne dotyczące aterotrombozy, wygłoszone na XX Kongresie Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Otrzymała ją dr Iwona Sarzyńska-Długosz z Instytutu Neurologii i Psychiatrii w Warszawie za pracę „Rozwój sieci pododdziałów udarowych w Polsce”.

Instytut Aterotrombozy istnieje od stycznia 2005 r. Inicjatorem jego powstania i patronem merytorycznym projektu jest prof. Andrzej Budaj, kierownik Kliniki Kardiologii CMKP Szpitala Grochowskiego w Warszawie i jednocześnie członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH