W Sztokholmie wręczono nagrody Nobla; w dziedzinie medycyny nagrodzono naukowców z Anglii i Japonii

W sztokholmskiej filharmonii tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w poniedziałek (10 grudnia) z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy.

Złote medale oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy otrzymali: Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland (w dziedzinie fizyki), Amerykanie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka (chemia), Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka (medycyna) oraz Chińczyk Mo Yan (literatura).

Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii dostali John B. Gurdon i Shinya Yamanaka za badania nad komórkami macierzystymi. Naukowcy wykazali, że komórki somatyczne można cofnąć w rozwoju i przekształcać w dowolne tkanki organizmu.

Prof. John B. Gurdon w 1962 r. pierwszy odkrył, że wyspecjalizowane, dojrzałe komórki można cofnąć w rozwoju, czyli, że proces ich różnicowania się jest odwracalny.

Przełomowe były badania drugiego tegorocznego laureata Nagrody Nobla prof. Shinya Yamanaki z uniwersytetu w Kyoto. Uczony po raz pierwszy cofnął w rozwoju pobrane z organizmu myszy fibroblasty, komórki skóry. W 2006 r. wykazał, że jest to możliwe przy użyciu zaledwie czterech genów, które fibroblasty przekształcają w komórki macierzyste. Nazwano je indukowanymi komórkami pluripotentnymi. Z nich z kolei można wyhodować nowe, wyspecjalizowane komórki skóry, kości, naczyń krwionośnych, nerwów czy mięśni nie niszcząc zarodka.

Japoński naukowiec poszedł jeszcze dalej i z ludzkich fibroblastów uzyskał komórki serca oraz układu nerwowego.

Od tego czasu przeprowadzono wiele innych eksperymentów z przeprogramowywaniem komórek. Na początku 2012 r. szkoccy specjaliści, którzy sklonowali owieczkę Dolly, zamienili ludzkie komórki skóry na komórki mózgu (wykorzystali komórki pobrane od mężczyzny chorego na schizofrenię).

Przed kilkoma dniami kierowana przez Mitinori Saitou grupa naukowców z japońskiego uniwersytetu w Kyoto poinformowała, że wyhodowała z komórek skóry myszy komórkę jajową, którą zapłodnili i doprowadzili do narodzin potomstwa. Potem je rozmnożyli w sposób naturalny i uzyskali kolejne pokolenie gryzoni.

Poszczególni laureaci otrzymywali Nagrodę Nobla z przy dźwiękach fanfar po wysłuchaniu laudacji. Uroczystości w sztokholmskiej filharmonii zgromadziły 1570 gości.

Na honorowym podium na scenie zasiadło 95 osób - rodzina królewska, członkowie komitetów przyznających nagrody w poszczególnych dziedzinach, przedstawiciele Fundacji Noblowskiej oraz 18 laureatów nagrody Nobla z poprzednich lat.

Nagroda pieniężna, wynosząca w każdej dziedzinie 8 mln koron szwedzkich, zostanie wypłacona laureatom w terminie późniejszym. W tej sprawie nobliści spotkają się we wtorek w siedzibie Fundacji Noblowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH