W Polsce brakuje patomorfologów. Jest tylko kilkuset lekarzy z tytułem specjalisty Zakład Patomorfologii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. Fot. Materiały prasowe

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, świadczą liczne raporty i opracowania. ”Strategia poprawy sytuacji w patomorfologii” stanowiąca postulaty środowiska patomorfologicznego do współpracy z Radą ds. Onkologii w MZ, nie pozostawia wątpliwości: główną bolączką patomorfologów staje się ”pominięcie w systemie”.

W praktyce oznacza to, że z jednej strony stawia się na kosztochłonną, ale supernowoczesną terapię onkologiczną, a z drugiej procedury związane z badaniami identyfikującymi chorych do konkretnego leczenia nie mają swego wyraźnego odzwierciedlenia w zestawie świadczeń gwarantowanych przez NFZ.

Rośnie liczna specjalistycznych ośrodków onkologicznych, rozwijają się nowe możliwości walki z nowotworami. Tymczasem świat w patomorfologii to jakby podróż do przeszłości: obecnie mamy w Polsce ok. pół tysiąca lekarzy z tytułem specjalisty w zakresie patomorfologii. Gdy ponad pół wieku temu powstawało Polskie Towarzystwo Patologów, zarejestrowało się 350 specjalistów.

Zdecydowana większość pracuje w województwie mazowieckim, a są regiony (np. woj. opolskie), gdzie patomorfologów jest zaledwie kilku. Skoro jest ich tak niewielu - powinni stać się prawdziwymi ”perełkami” na rynku zatrudnienia.

Nic bardziej mylnego. Wydłużenie czasu pracy bez wzrostu wynagrodzenia, trudności ze znalezieniem stałej pracy w dużych, państwowych ośrodkach, konieczność dorabiania w wielu miejscach na przeróżnych kontraktach nie pomagają w tym, by dla młodych lekarzy patomorfologia stawała się atrakcyjna.

Najnowsza”Strategia poprawy sytuacji w patomorfologii” wskazuje ponadto na brak kompleksowego systemu szkolenia techników i laborantów, a także brak uregulowań prawnych w tym zakresie. Efekt? Brak wymiany informacji, sieci ośrodków konsultacyjnych, w których można by było wyjaśniać wszelkie wątpliwości itd.

W środowisku powtarza się często, że patomorfologia to GPS onkologii - wyznacza trasę, po której poruszają się specjaliści, walcząc z chorobą nowotworową. Obecnie wiele wskazuje na to, że brniemy w ślepą uliczkę.

Czytaj: www.pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH