W Olsztynie i Kaliningradzie powstają nowoczesne pracownie dla lekarzy

Wydziały medyczne i szpitale kliniczne z Olsztyna i Kaliningradu rozpoczęły realizację wspólnego projektu, którego celem jest doskonalenie umiejętności lekarzy.

W Kaliningradzie powstanie nowoczesna pracownia laparoskopii, sala reanimacyjna oraz sala opieki nad chorymi w stanie ciężkim, w Olsztynie natomiast - pracownia zabiegów endowaskularnych oraz pracownia zabiegów kręgosłupa, a ponadto sala nadzoru pooperacyjnego.

- Zarówno polscy, jak i rosyjscy lekarze będą korzystać ze wszystkich tych pracowni, ponieważ projekt przewiduje, że będziemy się wspólnie szkolić. Uczestnikami każdego szkolenia będą Rosjanie i Polacy (50 proc. na 50 proc.) przy czym szkolenia będą się odbywały co najmniej dwa razy w roku - poinformował prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Dodał, że w szkoleniach tych wezmą udział praktykujący lekarze, którzy w nowocześnie wyposażonych pracowniach będą zdobywali i doskonalili umiejętności praktyczne. Dziekan zaznaczył, że zależy mu, aby podnosili oni umiejętności związane m.in. z operacjami tętniaków, operacjami mózgu i wszelkimi chorobami będącymi następstwem miażdżycy (zabiegi endowaskularne).

Podkreślił, że w cykl szkoleń w Polsce i Rosji prawdopodobnie zostaną włączeni także najlepsi studenci interesujący się dziedzinami medycyny, których dotyczą szkolenia.

Na razie uczelnie i szpitale biorące udział w realizacji projektu przygotowują się do zakupu sprzętu. Prof. Maksymowicz ocenia, że pierwsze szkolenia mają szansę odbyć się pod koniec roku.

Projekt podnoszący kwalifikacje polskich i rosyjskich lekarzy jest finansowany ze środków unijnych, a jego wartość to 400 tys. euro. Prof. Maksymowicz zastrzegł, że "większa część tych środków pozostaje w Rosji", ale - jego zdaniem - ma to swoje pozytywne strony "i wykracza poza ramy szkoleniowe".

- To pionierski projekt, dzięki któremu Rosjanie widzą, że Unia nie odgradza się od nich murem, że traktujemy ich jak równych sobie sąsiadów. Ma to ogromne znaczenie społeczne, przełamuje stereotypy - przekonywał dziekan. 


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH