W Gorzowie Wielkopolskim środowisko medyczne związane ze Szpitalem Wojewódzkim chce utworzyć w mieście Państwową Medyczną Szkoła Wyższa. Byłaby to druga w kraju, po Opolu, uczelnia zawodowa kształcąca kadry pracowników medycznych na studiach licencjackich.

Oferta skierowana będzie w pierwszej kolejności do pielęgniarek. 

W zaproponowanej formule PMSzW ma być placówką publiczną, finansowaną z budżetu państwa. Inicjatorzy powołania szkoły wyższej snują plany: ze Szpitalem Wojewódzkim zawarta zostanie umowa o współpracy. Uczelnia znajdzie siedzibę obok szpitala, a zajęcia prowadzić będą lekarze, na co dzień pracujący w gorzowskiej placówce.

- Mamy blisko 30 pracowników ze stopniem doktora nauk medycznych lub wyższym. Wielu z nich wykłada na akademiach medycznych w Szczecinie i Poznaniu, a w Gorzowie ich potencjał jest praktycznie niewykorzystywany - tłumaczy Krzysztof Cichowlas, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego.

Studenci gorzowskiej uczelni nie będą mieli problemów z odbyciem praktyk. Z otwartymi rękoma przyjmie ich na nie ze Szpital Wojewódzki.

Absolwenci otrzymując tytuł licencjata mogą pracować w krajach Unii Europejskiej. Stąd też duży nacisk w projekcie planu nauczania na języki obce. Pomimo bliskości granicy z Niemcami, przedstawiciele gorzowskiej lecznicy liczą, że spora część kończących edukację w PMSzW wybierze pracę właśnie w ich placówce.

- Chcemy zacząć od pielęgniarstwa połączonego z położnictwem. Co ważne z możliwością zdobycia specjalizacji. Od instrumentariuszki, przez pielęgniarkę anestezjologiczną, po pielęgniarkę wyspecjalizowaną w opiece paliatywnej - dodaje Krzysztof Cichowlas.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, pieniądze na utworzenie takiej uczelni publicznej znajdą się w państwowym budżecie, bo „jest taka potrzeba”. Zdaniem rzecznika szpitala dodatkowym argumentem za powołaniem uczelni jest rosnąca średnia wieku pielęgniarek oraz braki w niszowych specjalizacjach w tym zawodzie oraz formuła, która zakłada utworzenie szkoły w oparciu o bazę dydaktyczną szpitala.

Docelowo uczelnia ma także uczyć przyszłych ratowników medycznych czy też inżynierów. Nieoficjalnie wspomina się o kierunkach takich jak inżynieria eksploatacji sprzętu medycznego czy inżynieria radiologii.

Pierwsi studenci mieliby rozpocząć edukację za rok w październiku. Do tego czasu sporo organizacyjnej pracy przed dyrekcją szpitala m.in. uchwalenie statutu, kompletowanie kadry a także wybór rektora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH