W 2010 roku wrocławska Akademia Medyczna będzie Uniwersytetem? Być może już w przyszłym roku wrocławska uczelnia medyczna zmieni swoje logo...

Obchodząca w przyszłym roku jubileusz 60-lecia powstania Akademia Medyczna we Wrocławiu, za jeden z głównych celów w najbliższym czasie obrała przekształcenie się w Uniwersytet Medyczny.

 - Już dziś w nazewnictwie angielskim posługujemy się terminem "Medical University". W świecie europejskiej nauki "akademie" funkcjonują jako uczelnie zawodowe - zaznaczył podczas uczelnianej debaty prof. Mariusz Zimmer, prorektor ds. dydaktyki wrocławskiej AM.

Otrzymanie statusu uniwersyteckiego wymaga spełnienia kilku warunków. Do podstawowych należą: dorobek naukowy, minimum kadrowe, posiadanie co najmniej sześciu uprawnień do nadawania stopnia doktora lub utworzenie wydziału humanistycznego.

Jeśli kolejnym warunkiem stania się uniwersytetem byłaby tradycja, wrocławska uczelnia także dysponuje niebagatelnymi argumentami...

W czołówce rankingów
Warto przypomnieć, na Dolnym Śląsku już w średniowieczu pracowali wybitni medycy swoich czasów (np. Witelon, twórca podwalin psychologii i psychiatrii oraz zasad optyki). Natomiast dzieje nowoczesnej medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu sięgają 1811 roku, wraz z powołaniem Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1950 roku ówczesny Uniwersytet i Politechnika zostały podzielone i wyodrębniono Akademię Medyczną.

Po 60 latach historia zatacza krąg – wiele wskazuje na to, że Akademia ponownie stanie się Uniwersytetem. Dlaczego? W myśl „Strategii Rozwoju Akademii Medycznej we Wrocławiu na lata 2009-2020”, której poświęcona była czwartkowa (17 grudnia) uczelniana debata, marka „Dolnośląski Uniwersytet Medyczny” jest marzeniem każdego – studenta, pracownika i pacjenta.

– Jesteśmy najlepsi w Polsce – mówiła podczas debaty prof. Joanna Rymaszewska, prodziekan ds. studiów doktoranckich Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego – Na 51 przyznanych stypendiów Ministra Zdrowia za wyniki w nauce, 17 otrzymali studenci naszej uczelni. Od kilku lat zajmujemy czołowe miejsca w rankingach.

Nie chodzi tylko o nazwę
Zmiana nazwy to nie tylko kwestia terminologii i prestiżu na arenie międzynarodowej. Proponowane nowelizacje w planie rozwoju nauki polskiej, zakładają między innymi tworzenie uczelni badawczych. Powstanie uniwersytetu medycznego umożliwi wzrost finansowania badań naukowych, między innymi z budżetu Unii Europejskiej.

– Dla części pracowników naukowych działalność naukowa jest przykrym obowiązkiem, dla innych hobby. Przynosi jednak konkretne zyski dla uczelni – z budżetu i z grantów – zauważył prof. Mariusz Zimmer. – Planujemy też pozyskiwanie do pracy naukowej najzdolniejszych absolwentów i studentów.

Nadanie statusu uniwersytetu medycznego wymaga spełnienia szeregu warunków. Do podstawowych należą: dorobek naukowy, minimum kadrowe, posiadanie co najmniej sześciu uprawnień do nadawania stopnia doktora lub utworzenie wydziału humanistycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH