VII Zjazd PTBB: nie musi boleć

W Gdańsku trwa do soboty (18 września) VII Zjazd Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Specjaliści są zgodni, że w naszym kraju potrzebna jest rzetelnej kampania informacyjna na temat uśmierzania bólu.

Pacjenci nie wiedzą jak go leczyć i gdzie szukać pomocy. Na własną rękę zdobywają środki przeciwbólowe i niesterydowe leki przeciwzapalne. Potem cierpią z powodu krwawienia z przełyku i problemów gastrycznych. Czasem uszkadzają wątrobę i nerki.

Szpitale nie mają formalnego obowiązku wdrażania specjalistycznych, odrębnych procedur przeciwbólowych, jakie funkcjonują w wielu krajach europejskich, m.in. monitorowania poziomu bólu u pacjentów.

Prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu mówił w czerwcu tego roku, że pozytywnych zmian na tym polu nie da się wprowadzić, jeśli płatnik, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia nie przeznaczy na ten cel dodatkowych środków.

– Obecnie procedura leczenia bólu po operacji nie jest przez NFZ opłacana – zaznaczył. Według niego, statystyki wskazują, że w Polsce co roku ok. 200 tys. pacjentów pozostaje w szpitalach dłużej właśnie z powodu komplikacji wywołanych bólem po operacji. To generuje ogromne koszty, bo hospitalizacje są jednym z najdroższych elementów terapii.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ oponował: – Koszty związane z leczeniem bólu pooperacyjnego są wliczone do kosztów całej procedury związanej z danym zabiegiem. W ramach tej procedury NFZ płaci za wszystko, co lekarze uznają za konieczne dla pacjenta.

Dlaczego więc chorzy narażeni są na dodatkowe cierpienie? I tu pojawia się kolejny problem, którym powinien zająć się zjazd.

– Szacuje się, że w ponad 50 proc. przypadków niepowodzenia związane z nieprawidłowym uśmierzaniem bólu pooperacyjnego wynikają z braku wiedzy personelu medycznego – mówił w portalu rynekzdrowia.pl prof. Jerzy Wordliczek z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, który w ubiegłym roku przeanalizował wyniki badań prowadzonych w szpitalach z certyfikatem PTBB.

Z programu VII Zjazdu PTBB wynika, że zostanie na nim podjęta próba wypracowania stanowiska PTBB w sprawie finansowania procedur leczenia bólu przez NFZ.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH