Prezes NIL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o pilne objęcie nadzorem Systemu Kształcenia Medycznego (SMK) w ramach, którego lekarze i lekarze dentyści składają wnioski o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Jak podał prezes NRL, do Naczelnej Izby Lekarskiej trafiły bardzo niepokojące sygnały, informujące o tym, że lekarze ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego doznają poważnych utrudnień w złożeniu wniosku.


Utrudnienia w Systemie Kształcenia Medycznego – list Prezesa NRL do Ministra Zdrowia

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o pilne objęcie nadzorem Systemu Kształcenia Medycznego (SMK) i podjęcie działań mających na celu usunięcie istotnych wad działania systemu SMK, w ramach którego lekarze i lekarze dentyści składają wnioski o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Do Naczelnej Izby Lekarskiej trafiły bardzo niepokojące sygnały, informujące o tym, że lekarze ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego doznają poważnych utrudnień w złożeniu wniosku.

Problemy, które zostały zgłoszone to m.in.

• Nie ukazała się jeszcze instrukcja obsługi SMK w sprawie składania wniosków. 

• Lekarze muszą przedłożyć "skan potwierdzony za zgodność z oryginałem" - przez notariusza bądź urząd wydający. 

• Osoby składające wniosek wskazują, że nie ma jeszcze urzędowych informacji, czy konieczne jest dołączenie do wniosku o specjalizację skanu dokumentu potwierdzającego średnią ocen uzyskaną w trakcie studiów oraz jaki dokument należy ewentualnie przedłożyć celem wykazania tej średniej.

• Nie jest jeszcze wiadomo, w jaki sposób do elektronicznego wniosku o rozpoczęcie specjalizacji można dołączyć dokumenty dodatkowe np. zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do kontynuowania dotychczasowej specjalizacji.

Jak podkreślił prezes NRL, jest dla samorządu lekarskiego rzeczą oczywistą, że techniczne wymagania systemu przyjmującego wnioski o odbywanie specjalizacji nie mogą utrudniać lekarzom dostępu do specjalizacji.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH