Trzy razy częściej na astmę chorują noworodki, które urodziły się w miesiącach jesienno-zimowych, ponieważ narażone są na duże stężenie pyłków i zarodników grzybów.

Współautorka badań dr Ira Tager uważa, że czynniki, że czynniki środowiskowe grają przy rozwoju astmy tak samo dużą rolę jak czynniki genetyczne. Badanie przeprowadzone zostało na 514 małych Amerykanach i wykazało wyraźny związek pomiędzy datą urodzenia a prawdopodobieństwem zachorowania na astmę. Dzieci urodzone w okresie występowania największego natężenia alergenów trzy razy częściej miały problemy z oddychaniem, jeszcze przed ukończeniem dwóch lat.

W badaniu uczestniczyły dzieci, które urodziły się między drugą połową lutego a końcem marca 2000 r. oraz pomiędzy końcówką sierpnia 2000 r. a wczesnym styczniem 2001 r.

Według naukowców w listopadzie i grudniu w powietrzu występuje najwyższe stężenie zarodników grzybów, pleśni i rdzy roślinnej. W marcu i kwietniu przypada szczyt pylenia roślin.

– Badania stwierdzały zależność daty urodzenia i ryzyka zachorowania na alergię, uczulenie lub astmę na późniejszym etapie życia. Jednak my jako pierwsi zbadaliśmy wpływ stężenia alergenów w powietrzu na drogi oddechowe dzieci do 3 miesiąca – mówi dr Kim Harley nadzorująca badania.

Stwierdzono, że dzieci, które miały problemy z oddychaniem i ataki duszności przed ukończeniem 24. miesiąca, miały we krwi niższy poziom limfocytów T niż ich zdrowi rówieśnicy. Zbyt niski poziom tego rodzaju białych krwinek powoduje z kolei, że drogi oddechowe pod wpływem różnych czynników, jak dym nikotynowy czy infekcje oskrzeli, ulegają obkurczeniu. Jak się okazało większą szansę na zachorowanie na astmę mają dzieci z rodzin ubogich.

Szczególnie groźne dla dzieci są dwa rodzaje zarodników: bazydio-spory produkowane przez grzyby podstawkowe i asko-spory wykształcane przez workowce. Oba powstają głównie w czasie jesiennych opadów deszczu i przy dużej wilgotności powietrza.

– Niestety, nadal nie jesteśmy w stanie stwierdzić, dlaczego niektóre osoby urodzone latem mają astmę, ani zaproponować środków prewencyjnych dla ludzi urodzonych w miesiącach zimowych – nadmienia dr Tager.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH