Uniwersytety medyczne prezentują najlepszą jakość badań

W uniwersytetach medycznych w Polsce mamy najlepszą jakość badań naukowych wśród wszystkich polskich uczelni - powiedziała w piątek (8 października) w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Minister wzięła udział w centralnej inauguracji roku akademickiego 2010-2011 uczelni medycznych, połączonej z jubileuszem 60-lecia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Wśród wszystkich uczelni w Polsce, uniwersytety medyczne są forpocztą w zakresie jakości prowadzonych badań naukowych. Jeśli przyjrzymy się, że tylko 30 proc. jednostek organizacyjnych wszystkich uczelni w Polsce uzyskało kategorię pierwszą podczas ostatniej parametryzacji, a uczelnie medyczne 44 proc., to świadczy o tym, że stanowczo w całym kraju uczelnie medyczne są najwyżej oceniane pod względem poziomu badań naukowych – zaznaczyła podczas uroczystości minister Kudrycka.

Dodała, że dochodzą do tego także publikacje naukowe i tak zwana cytowalność. Polskie badania z medycyny klinicznej są – jak mówiła – wśród tych, które są cytowane w świecie ponad średnią światową.

Odnosząc się do przygotowywanej przez resort nauki reformy szkolnictwa wyższego minister Kudrycka stwierdziła, że w dużej części obejmie ona również uczelnie medyczne.

– W mniejszym zakresie, jeśli chodzi o autonomię programową, która będzie dotyczyć takich kierunków jak: zdrowie publiczne czy fizjoterapia, natomiast pozostałe kierunki są tak zwanymi regulowanymi i tutaj niewiele możemy zmienić, ponieważ jest to regulowane dyrektywą europejską – powiedziała minister, zaznaczając, że uczelnie zyskają większą autonomię, nie tylko programową.

Prof. Kudrycka podkreśliła też, że zmiany ustawowe mają się przyczynić do skuteczniejszej komercjalizacji i wdrażania badań naukowych. Dlatego każda uczelnia ma mieć własny regulamin zarządzania własnością przemysłową czy prawami autorskimi. Zachęcała do promocji młodych naukowców.

Podczas inauguracji tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał wieloletni rektor tej uczelni prof. Jan Górski. To 41. osoba, wyróżniona tytułem doktora h.c. tej uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH