Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował nowy rok akademicki Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował nowy rok akademicki. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Około 6,8 tys. studentów, w tym cudzoziemcy z 53 krajów, rozpoczęło w poniedziałek (2 października) nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Uczelnia jest w dobrej kondycji, podnosi jakość kształcenia - podkreślił rektor UM, prof. Andrzej Drop.

Rektor lubelskiej uczelni medycznej wskazał na trwające i planowane inwestycje, które mają zapewnić nowe możliwości rozwoju. Do najważniejszych należy rozbudowa i modernizacja Szpitala Klinicznego nr 1. Wykańczany jest pierwszy nowy budynek, w którym pomieszczenia znajdą Klinika Chirurgii Onkologicznej, Zakłady Chemioterapii oraz Radioterapii. Pacjenci mają tam trafić w połowie przyszłego roku.

- Z tą chwilą będziemy mieć do dyspozycji wszystkie trzy ogniwa niezbędne w procesie onkologicznej diagnostyki i terapii - podkreślił Drop.

W kolejnych etapach tego projektu powstać mają jeszcze m.in. nowe Centrum Zdrowia Psychicznego, zespół pracowni diagnostycznych, lądowisko dla helikopterów. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 r., będzie kosztowała 325 mln zł.

W przyszłym roku ukończone zostanie Centrum Symulacji Medycznej, gdzie studenci będą uczyć się na fantomach i symulatorach. Trwają przygotowania do budowy nowej hali widowiskowo-sportowej, która ma służyć całemu środowisko akademickiemu Lublina. Jej wznoszenie ma się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2020 r.

Kolejną inwestycją ma być nowy budynek dla Stomatologicznego Centrum Klinicznego. Uczelnia otrzymała na ten cel z Ministerstwa Zdrowia promesę gwarantującą finansowanie tej budowy w latach 2018-2020, w wysokości 30 mln zł.

Wśród 6,8 tys. studentów lubelskiego Uniwersytetu Medycznego jest 1,3 tys. obcokrajowców z 53 krajów. Ostatnio dołączyli studenci z Chin. "Kształcenie anglojęzyczne w zakresie medycyny i stomatologii stało się markową ofertą naszej uczelni" - podkreślił Drop.

- Absolwenci lubelskiego Uniwersytetu Medycznego łatwo znajdują pracę w klinikach i poliklinikach Europy i Ameryki - dodał rektor.

Uniwersytet Medyczny kształci młodzież na czterech wydziałach i 16 kierunkach. Na pierwszy rok przyjęto 2029 studentów, w tym 140 z zagranicy. Największą popularnością cieszyły się studia dentystyczne, gdzie na jedno miejsce kandydowało 20 osób. Na studia lekarskie było w tym roku 10 osób na jedno miejsce; na analitykę medyczną - ponad 7 osób na jedno miejsce; na fizjoterapię, farmację, kosmetologię, dietetykę i elektroradiologię - po przeszło 5.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH