Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy? Miasto chce, rząd wylicza wątpliwości FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy im. Ludwika Rydygiera z ponad 160 tys. podpisami poparcia został złożony w Sejmie 7 stycznia. Pierwsze czytanie projektu miało odbyć się na obecnym posiedzeniu Sejmu, ale zostało przeniesione na kolejne posiedzenie.

Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wpłynęło negatywne stanowisko Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o utworzenia Uniwersytetu Medycznego na bazie bydgoskiego Collegium Medicum UMK - poinformowano w komunikacie na stronie uniwersytetu.

Liczne uchybienia formalnoprawne
- Stanowisko Rady Ministrów - uwzględniające szereg merytorycznych argumentów za zachowaniem dotychczasowej struktury UMK - zawiera negatywną ocenę projektu. W opinii rządu UMK to uczelnia stabilna o wyraźnym i znaczącym potencjale naukowym posiadająca bogatą ofertę edukacyjną oraz szeroki profil wykształcenia - głosi komunikat UMK.

Rada Ministrów w swoim stanowisku zwraca uwagę m.in. na to, że jakiekolwiek inicjatywy prowadzące do zmian struktury polskiego szkolnictwa wyższego - ze względu na niż demograficzny - powinny być ukierunkowane na tworzenie dużych ośrodków akademickich, a więc zmierzać do konsolidacji uczelni i współpracy między nimi. Projekt jest sprzeczny z tą ideą, tym samym jego realizacja przyczyniłaby się do osłabienia międzynarodowej pozycji polskiego szkolnictwa wyższego - uważa Rada Ministrów.

Według przytoczonej opinii rządu projekt zawiera liczne uchybienia formalnoprawne, przede wszystkim nie spełnia warunku określonego w Regulaminie Sejmu, tj. nie zawiera odpowiedniego uzasadnienia.

Zdaniem rządu projekt nie wyjaśnia potrzeby i celu wydania ustawy, nie przedstawia rzeczywistego stanu w dziedzinie, która ma być unormowana, nie wykazuje różnicy między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym, nie przedstawia przewidywanych skutków społecznych, gospodarczych, finansowych i prawnych, nie wskazuje źródła finansowania, nie przedstawia wyników przeprowadzonych konsultacji, w tym przede wszystkim konsultacji z organami kolegialnymi UMK.

Wskazano też, że rząd w swej opinii wyraża także wątpliwości dotyczące oceny przez projektodawców skutków finansowych utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Wspólnym głosem: samorząd, mieszkańcy, posłowie i biskup
Przypomnijmy, że z pomysłem powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego wystąpił latem ub.r. poseł Zbigniew Pawłowicz (PO), który w latach 1996-2014 był dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Pawłowicz wskazywał, że Collegium Medicum rozwija się gorzej od innych dawnych akademii medycznych, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne, gdyż nie ma samodzielności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH