Profesorowi Janowi Staessenowi, światowemu ekspertowi w dziedzinie nadciśnienia tętniczego i epidemiologii, nadany zostanie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość odbędzie się w środę (7 października) podczas specjalnego posiedzenia Senatu UJ.

Profesor Jan Staessen związany m.in. z Katolickim Uniwersytetem w Leuven (Belgia). Jest on także profesorem epidemiologii genetycznej w Maastricht w Holandii. Opublikował ponad 700 prac w czasopismach o zasięgu światowym.

Ten znakomity uczony od lat blisko współpracuje z polskim środowiskiem hipertensjologicznym. Współpraca ta rozpoczęła się w 1989 r. od badania Syst-Eur, kiedy po raz pierwszy w badaniach nad nadciśnieniem, obok krajów Europy Zachodniej, do realizacji programu zostały zaproszone kraje postkomunistyczne.

Główne obszary zainteresowania badawcze prof. Jana Staessena obejmują m.in.: randomizowane badania kliniczne (profesor koordynował międzynarodowe wieloośrodkowe badanie Systolic Hypertension In Europe Trial, które zmieniło strategię leczenia nadciśnienia tętniczego w wieku podeszłym), a także meta-analizy badań klinicznych poświęconych chorobom układu krążenia, o których wyniki opierają się aktualne zalecenia postępowania i leczenia nadciśnienia tętniczego.

Dzięki współpracy z profesorem Staessenem ośrodki w Krakowie i w Gdańsku biorą obecnie udział w innowacyjnych projektach badawczych realizowanych w ramach programów ramowych Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH