Uczelnie medyczne też walczą z plagiatami

16 uczelni wyższych i trzy wydziały otrzymały w czwartek (23 maja) w Warszawie certyfikaty "Uberrima Fide" za wzorcowe przeciwdziałanie zjawisku plagiatowania prac dyplomowych. Wyróżnienia przyznano po raz szósty.

- Studenci i uczniowie nagminnie komponują teksty z fragmentów już gotowych. Plagiatowanie jest globalną plagą. W badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii 25 proc. studentów przyznało się do tego, że umieściło w swojej pracy ukryte cytaty z innych tekstów - powiedział prezes firmy Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński.

W tym roku certyfikaty "Uberrima Fide" (z łac. "w najbardziej uczciwy sposób") otrzymały m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Nagrodzone uczelnie i wydziały kontrolują powstające u nich prace licencjackie i magisterskie pod kątem niesamodzielności. Komputerowy system porównuje tekst pracy z zasobami internetu oraz publikacji, którymi wymieniają się szkoły. Następnie wskazuje fragmenty, które pokrywają się z innymi tekstami lub są z jakiegoś innego powodu podejrzane. 

Najprawdopodobniej już wkrótce wszystkie uczelnie będą zobowiązane do wdrożenia systemów antyplagiatowych. Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami do zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, prace dyplomowe - przed obroną - będą musiały być sprawdzone właśnie z wykorzystaniem programu antyplagiatowego, a po obronie - trafią do ogólnopolskiego repozytorium. 

- Z naszego punktu widzenia, dla systemu edukacji to jest rozwiązanie bardzo dobre, bo ta baza będzie pełna. Teraz nie wszystkie prace są sprawdzane, a po zmianie system będzie znacznie bardziej szczelny. To może być przełomowa zmiana - powiedział dr Kawczyński.

Jego zdaniem powstanie bazy będzie "prawdziwym ciosem" w rynek prac pisanych na zamówienie. - Tam już nie będzie można nieuczciwie zarabiać pieniędzy - ocenił.  

Certyfikaty uczelniom i wydziałom walczącym z plagiatami wręczono podczas konferencji "Przeciwdziałanie plagiatom na uczelniach sposobem na poprawę jakości kształcenia. Publiczna baza prac dyplomowych i ogólnopolski system antyplagiatowy w perspektywie zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH