W Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie szefowanie własnym dzieciom nie jest dobrze widziane, bo trąci nepotyzmem. Prof. Karol Musioł, rektor UJ, uważa, że sytuacje, w których rodzice-profesorowie są zwierzchnikami swoich dzieci, są niedopuszczalne.

- Jestem za przestrzeganiem norm europejskich: tego typu regulacje istnieją w innych krajach - mówi rektor. - Bywa jednak, że rodzice wymagają od swoich dzieci więcej, niż od innych pracowników. Każdy przypadek jest indywidualny i tak też należy go rozpatrywać.

Już w październiku br. prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, dziekan Wydziału Lekarskiego, poruszył problem na posiedzeniu Rady Wydziału. Jego stanowisko spotkało się z akceptacją.

- Oznacza to, że w najbliższych miesiącach niektórzy pracownicy będą zmuszeni przeorganizować swoje życie zawodowe - mówi prof. Tomasz Grodzicki.

Podobna sytuacja ma miejsce także na innych uczelniach medycznych. Choć na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu zakaz zatrudniania nabliższych krewnych w klinikach i zakładach obowiązuje od lat 90. - kiedy to uchwałę w tej sprawie podjął senat - praktyka pokazuje, że przepis nie jest ściśle przestrzegany. Prof. Jacek Wysocki, rektor uczelni, zapowiada, że będzie proponował powiązanym rodzinnie pracownikom takie stanowiska, aby nie zachodziła pomiędzy nimi podległość służbowa. Jego zdaniem zakaz zatrudniania członków najbliższej rodziny powinien dotyczyć całych katedr, ponieważ kierownik katedry jest szefem wszystkich jej pracowników.

- Nowe władze uczelni pokazały w praktycznym działaniu, że nie ma zgody na nepotyzm, jakim jest zatrudnianie osób z tej samej rodziny w tych samych jednostkach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Marek Ruchała, rzecznik UM w Poznaniu. - Co nie znaczy, że np. dzieci profesorów mają być dyskryminowane ze względu na to, że noszą takie, a nie inne nazwisko. Nie mogą po prostu pracować pod bezpośrednim kierownictwem rodziców.

Podobnie ocenia sytuację prof. Anna Kamińska, prorektor ds. kadr Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zamierzamy w najbliższym czasie przyjrzeć się bliżej temu problemowi - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl - Fakt, iż dzieci są podwładnymi ojca lub matki na pewno nie powinien się zdarzyć, ale sprawę trzeba rozwiązać tak, aby nie zamykać młodym ludziom drogi do kariery tylko dlatego, że są czyimś synem lub córką.

Z nepotyzmem zamierza też walczyć Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Senat tej uczelni przyjął już uchwałę potępiającą zatrudnianie w tych samych jednostkach organizacyjnych krewnych pierwszego stopnia pokrewieństwa, jako niezgodne z zasadą dobrych obyczajów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH