Uczelnie medyczne - studia medyczne będą kontraktowane? Fot. archiwum

O liczbie przyjętych na niektóre kierunki miałby decydować minister, uwzględniając potrzeby rynku pracy - zakłada projekt Prawo o szkolnictwie wyższym.

Minister miałby określał limity przyjęć na każdy kierunek tzw. regulowany - na zasadach takich, jakie teraz obowiązują w przypadku kierunku lekarskiego - uwzględniając potrzeby rynku pracy.

Autorzy projektu precyzują, że chodzi m.in. o medycynę, prawo, kształcenie nauczycieli czy architekturę. Mogłyby je prowadzić tylko te uczelnie, które otrzymają zgodę ministra.

Lista tych fakultetów ma być krótka. Mają być prowadzone w trybie jednolitych studiów magisterskich oraz kończyć się zewnętrznym egzaminem państwowym.

Takie fakultety - a więc i medycyna - byłyby finansowane z dotacji na działalność dydaktyczną, niezależnie od rodzaju szkoły wyższej, w której są prowadzone (publiczna, niepubliczna).

Dotacja będzie udzielana w drodze konkursu, na zasadzie wieloletniego kontraktu. Te uczelnie, które dostaną środki na studia bezpłatne, nie będą mogły kształcić na tych kierunkach w trybie wieczorowym czy zaocznym, czyli odpłatnie.

Trzy zespoły wyłonione w konkursie przez Ministerstwo Nauki opracowały osobne projekty założeń. Po dyskusji na ich podstawie powstanie ostateczny projekt nowej ustawy, który zostanie zaprezentowany na wrześniowym Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH