Uczelnie medyczne rekrutują - do 30 chętnych na jedno miejsce

Liczbą kandydatów na jedno miejsce uczelnie medyczne biją na głowę uniwersytety i uczelnie techniczne. Najpopularniejsze kierunki to lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmacja. Jednocześnie przybywa kandydatów na analitykę medyczną, dietetykę i fizjoterapię.

Podczas rekrutacji w roku akademickim 2013/2014 znaczący wzrost liczby kandydatów aspirujących o indeks na najbardziej prestiżowe kierunki medyczne widać wyraźnie m.in. w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Tam w rankingach popularności niezmiennie dominują kierunek lekarsko-dentystyczny (22,1 osób na jedno miejsce), a także kierunki: lekarski (14,3), wojskowo-lekarski prowadzony wraz z MON (14,8), farmacja (12,1) i analityka medyczna (12,4 chętnych na jedno miejsce). W sumie, na tych najbardziej obleganych kierunkach na jedno miejsce przypada niemal dwukrotnie więcej chętnych niż w ubiegłym roku.

Zdaniem Joanny Orłowskiej, p.o. dyrektora Biura Rektora UM w Łodzi kierunki medyczne to kierunki przyszłości, gdyż społeczeństwo polskie starzeje się i zapotrzebowanie na lekarzy, fizjoterapeutów oraz pielęgniarki będzie coraz większe .

Medycyna na topie
W Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie najpopularniejszym jest działający od 2008 r. kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce stara się 20 osób. Od 2010 r. możliwe jest studiowanie na tym kierunku w języku angielskim. Medycyna znajduje się również wśród najczęściej wybieranych przez kandydatów kierunków studiów w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Największe zainteresowanie dotyczy stomatologii - rywalizacja o jeden indeks rozstrzygnie się pomiędzy 15 osobami. Natomiast na kierunku lekarskim na jedno miejsce przypada ponad 10 kandydatów.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, w którym nauki medyczne wykładane są w Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz w Toruniu, na rok akademicki 2013/2014 przygotował 6 tys. miejsc na studiach pierwszego stopnia i 800 na studiach jednolitych. Najpopularniejsze są studia prowadzone przez Collegium Medicum: wydział lekarski (30 osób na jedno miejsce), farmacja (12), kosmetologia (7) i dietetyka (6,7).

Podczas rekrutacji w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku najwięcej kandydatów rywalizuje o studia na kierunkach lekarskich. Na kierunku lekarsko-dentystycznym o jedno miejsce zabiegają 24 osoby, a na kierunku lekarskim - 20 osób. Duże zainteresowanie dotyczy też kierunków: techniki dentystyczne (10 osób na miejsce) oraz farmacji i elektroradiologia (ponad 7 osób na miejsce).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH