Uczelnie medyczne nie boją się niżu demograficznego: liczba kandydatów - rekordowa

Od wprowadzenia nowej matury w 2005 r., kandydaci na studentów mogą zarejestrować się w systemach informatycznych w dowolnej liczbie uczelni. Pierwsze informacje dotyczące rekrutacji w roku akademickim 2014/2015 nie są zatem wiążące, ale pokazują, które uczelnie medyczne i jakie kierunki cieszą się największym powodzeniem.

Jolanta Grzebieluch, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu informuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że podobnie jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem cieszą się studia na kierunku lekarskim i lekarsko- dentystycznym.

- Ten rok jest jednak wyjątkowy pod względem liczby kandydatów na te kierunki. Zarejestrowaliśmy 25 osób na jedno miejsce na kierunku lekarskim oraz 52 osoby na jedno miejsce na stomatologii. W ub.r. było to odpowiednio 9 i 17 osób - infomuje Jolanta Grzebieluch.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ocenia, że zainteresowanie studiami na wrocławskiej uczelni może wynikać z wielu czynników.

- W ubiegłym roku studenci wybrali nasz uniwersytet jako uczelnię najbardziej im przyjazną. W niedawno opublikowanym rankingu Perspektyw wyraźnie widać, że nasza uczelnia pnie się do góry. Jesteśmy piątym uniwersytetem medycznym w Polsce, zajęliśmy pierwsze miejsce pod względem publikacji naukowych na Dolnym Śląsku, a także czołową lokatę, jeśli chodzi o warunki kształcenia - wymienia prof. Ziętek.

Chętnych coraz więcej
Wydział Lekarski Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy kolejny rok z rzędu odnotowuje zwiększającą się liczbę kandydatów. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK zwraca uwagę, że zainteresowanie kierunkami lekarskim i farmacją jest obecnie rekordowe.

- Limit miejsc na kierunku lekarskim to 150, tymczasem mamy 4910 kandydatów. W przypadku farmacji o 85 indeksów stara się 1002 kandydatów. Na nowy kierunek - optyka okularowa - zarejestrowaliśmy 4 kandydatów na jedno miejsce - informuje rzecznik.

Jak podały lubelskie media regionalne, uczelnie w Lublinie mocno odczuły skutki niżu demograficznego. Wyjątkiem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. W porównaniu z ubiegłym rokiem stracił zaledwie 100 kandydatów. Po raz kolejny największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce ubiega się 30 kandydatów.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach odnotował 12 tys. kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i stacjonarne jednolite magisterskie.

- Tegoroczna rekrutacja na SUM pokazuje, że liczba kandydatów jest nieco większa niż w roku ubiegłym. Najwięcej chętnych było na kierunek lekarski - ponad 5800 osób. Najwięcej kandydatów na miejsce było na kierunku lekarsko-dentystycznym - 23 osoby. Dużym zainteresowaniem cieszył się również nowy kierunek - elektroradiologia, gdzie było 6 kandydatów na miejsce - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Agata Kalafarska, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH