Uczelnie dla obcokrajowców, czyli wyjść z dyplomem po angielsku

Znikają ostatnie białe plamy na polskiej mapie anglojęzycznych studiów medycznych. Obecnie uczelnie nie tylko oferują możliwość uzyskania dyplomu studentom z zagranicy, ale też coraz aktywniej zachęcają zainteresowanych do skorzystania z ich potencjału.

– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest ostatnią uczelnią medyczną w Polsce bez anglojęzycznych studiów dla obcokrajowców, ale od października to się zmieni – mówi prof. Jerzy Gielecki z Wydziału Nauk Medycznych UW-M.  – Otwieramy stacjonarne studia lekarskie dla 50 osób: do sierpnia zbieramy podania, rekrutacja potrwa do początku września  – dodaje prof. Gielecki.

Na razie zgłosiło się około 20 chętnych: 12 to Skandynawowie, 5 – Amerykanie, są także chętni z RPA, Indii, Arabii Saudyjskiej. Zagraniczni studenci zapłacą w Olsztynie 2 tys. zł wpisowego i 19 tys. zł za każdy semestr nauki. Jak zaznacza prof. Gielecki, warunki zakwaterowania są bardzo dobre.

Uczelnia sporo zainwestowała w reklamę nowego kierunku dla anglojęzycznych studentów, wynajęła m.in. firmę zewnętrzną, która zajęła się kampanią promocyjną, otworzyła stosowną stronę internetową, przygotowała film o studiach medycznych w Olsztynie, który można obejrzeć na YouTube.

– Akcja promocyjna najmocniej skoncentrowała się na Skandynawii, dlatego stamtąd mamy najwięcej kandydatów – wyjaśnia prof. Jerzy Gielecki.

Setki studentów w Warszawie

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w ramach English Division II Wydziału Lekarskiego studiuje obecnie 517 osób. Na liście krajów pochodzenia studentów góruje zdecydowanie Skandynawia: jest 118 Norwegów i 91 Szwedów. Kolejne miejsca zajmują: Malezja (83 studentów), Arabia Saudyjska (66), USA i Kanada (po 36) oraz Tajwan (22) i Wielka Brytania (14).

 – Na pierwszy rok przyjmujemy 100 osób, które będą realizować program 6-letni dla absolwentów szkół średnich i 20-30 osób na program 4-letni dla absolwentów uniwersytetu albo college'u (w ubiegłym roku 22 osoby, w tym roku 33). Obecnie czesne na pierwszym roku studiów wynosi 11,1 tys. euro dla programu 6-letniego i 14,4 tys. euro dla programu 4-letniego – informuje Marta Wojtach, rzecznik WUM.  – Nie ma żadnych różnic w programach kształcenia polskich i zagranicznych studentów – dodaje rzecznik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH