Uczelnia medyczna w międzynarodowym projekcie badawczym

Resort nauki jeszcze w tym roku chce ogłosić konkurs na międzynarodowe agendy badawcze koordynowane przez Polaków. Na razie w programie Teaming for Excellence do dalszego etapu spośród 20 zespołów przeszły trzy, w tym Centrum Innowacyjnych Biomateriałów w Łodzi tworzone przez Politechnikę Łódzką, Łódzki Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN we współpracy z dwoma instytutami Maxa Plancka z Niemiec.

Najlepsze konsorcja będą mogły otrzymać nawet po 50-60 mln zł - zapowiedziała w poniedziałek, 2 lutego szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska.

W konkursie na międzynarodowe agendy badawcze (MAB-y) wybrane zostaną najlepsze projekty zakładające międzynarodową współpracę jednostek polskich i zagranicznych - zapowiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. - To nie będą pieniądze, które pójdą na kolejną infrastrukturę naukową, tylko na projekty badawcze i na kadry - podkreśliła w rozmowie z PAP minister. 

Lena Kolarska-Bobińska wyjaśniła PAP, że tworzenie międzynarodowych konsorcjów prowadzi do transferu wiedzy, wzmocnienia współpracy międzynarodowej z najlepszymi jednostkami, ale też pomaga w łączeniu się instytucji w Polsce. - To narzędzie skłania do tworzenia wspólnych badań. Europa idzie w kierunku konsolidacji tworzonej pod hasłem innowacyjności - powiedziała. 

W konkursie na MAB-y będą mogły wziąć udział m.in. polskie zespoły, które ubiegały się o środki w unijnym konkursie Teaming for Excellence. W programie tym zgłoszono prawie 20 wniosków z Polski. Jego wyniki ogłoszono w miniony piątek. Okazało się, że trzy konsorcja z Polski - z Wrocławia, Łodzi i Warszawy - przeszły do kolejnego etapu konkursu. Resort nauki nie chce jednak, by potencjał innych konsorcjów z Polski został stracony, stąd m.in. konkurs na MAB-y, w których będą mogły wziąć udział. 

Na razie w programie Teaming for Excellence do dalszego etapu spośród 20 zespołów przeszły trzy. Dostaną one po 500 tys. euro na przygotowanie do drugiego etapu konkursu, a jeśli w nim wygrają - otrzymają na budowę lub modernizację centrów doskonałości po 20 mln euro z Unii Europejskiej i po 20 mln euro z budżetu resortu nauki. Dzięki temu będą miały szansę na dużą skalę rozwinąć partnerstwo strategiczne z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie. 

Komentując wyniki programu Teaming for Excellence, minister stwierdziła:  - Jako jeden z niewielu krajów w Unii - co jest podkreślane w Komisji (Europejskiej - przyp. PAP) - potraktowaliśmy bardzo serio ten konkurs i dobrze się do niego przygotowaliśmy" - stwierdziła minister. Przyznała, że "polską piętą achillesową jest często przygotowywanie projektów". Dlatego najlepszym zespołom w przygotowaniach do konkursu pomagał resort nauki, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z którymi zespoły prowadziły konsultacje. Teraz trzy zespoły, które przeszły do drugiego etapu konkursu, mają czas do 2016 r., aby przygotować biznesplan budowy konsorcjum. 

Działania centrum mają dotyczyć nauk chemicznych i nauk o nowoczesnych materiałach. Szansę na 20 mln euro ma też Wrocławskie Centrum Doskonałości (Wrocław Center for Excellence) tworzone przez Politechnikę Wrocławską oraz Instytut Fraunhofera w Dreźnie i Uniwersytet w Wuerzburgu z Niemiec. Przedmiotami zainteresowania tego centrum są fotonika i nanomateriały. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH