USA: naukowiec złożył pozew przeciwko przyznaniu nagrody Nobla

Dr Rongxiang Xu naukowiec z dziedziny medycyny i nauk biologicznych, złożył w piątek (7 grudnia) pozew przeciwko Zgromadzeniu Noblowskiemu Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie - szwedzkiej korporacji znanej równiej pod nazwą Nobelforsamlingen. Zarzuty obejmują zniesławienie i stosowanie nieuczciwej konkurencji.

Pozew, złożony w Sądzie Najwyższym stanu Kalifornia w głównej instytucji wymiaru sprawiedliwości hrabstwa Orange, zarzuca Zgromadzeniu zniesławienie i nieuczciwą konkurencję w kontekście przyznania nagrody Nobla z dziedziny medycyny i nauk biologicznych.

Jak wyjaśnie dr Xu, odkrył on w 1984 r. istnienie komórek regeneracyjnych, które po 2000 r. zostały zidentyfikowane, jako komórki macierzyste, wykazujące dodatni odczyn na obecność keratyny 19.

Nagrodę Nobla w dziedzinach fizjologii i medycyny otrzymali 8 października wspólnie Sir John B. Gurdon i Shinya Yamanaka "za odkrycie, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w macierzyste komórki pluripotentne". W streszczeniu opublikowanym w związku z wyborem lauretów na stronie internetowej Zgromadzenia Noblowskiego, opisane zostało odkrycie dokonane przez tych naukowców.

Zgromadzenie napisało, że odkrycie "stanowi zmianę paradygmatów w naszym rozumieniu różnicowania komórek oraz plastyczności komórek poddanych takiemu procesowi". W dalszej części streszczenia czytamy, że "Gurdon i Yamanaka zmienili nasze rozumienie odnośnie różnicowania komórek. Wykazali oni, że zwykle bardzo stały, zróżnicowany stan może zostać 'odblokowany', jako że skrywa możliwość powrotu do pluripotencji. To odkrycie wprowadza zasadniczo nowe obszary badawcze i oferuje nowe interesujące możliwości w zakresie badania mechanizmów chorób".

Dr Xu utrzymuje, że oświadczenie wydane przez Zgromadzenie jest nieprawdziwe, jako że to on był naukowcem, który dokonał odkrycia dekadę wcześniej.

Uważa, że "oświadczenie uwłacza jego nieposzlakowanej reputacji". Według Xu zastosowanie określenia "odblokować" przez Zgromadzenie Noblowskie stanowi element nieprawdziwości tego oświadczenia, ponieważ sugeruje ono, że naukowcy, którzy zdobyli Nobla wykorzystują naturalną zdolność komórki somatycznej do naturalnego powrotu do jej stanu pluripotentnego, który utrzymuje integralność komórek.

Zdaniem dr Xu jeśli odkrycia laureatów Nagrody Nobla polegałyby na pozostawieniu nienaruszonej i niezmienionej komórki somatycznej, jak to miało miejsce w jego badaniach, wtedy oświadczenie byłoby prawdziwe. Jednak - jak twierdzi dr Xu - na odkrycia noblistów w rzeczywistości składa się stworzenie zmienionej komórki, która nie ma nic wspólnego z pluripotentą komórką macierzystą pochodzącą z ludzkiego ciała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH