UM w Poznaniu: tytuł doktora honoris causa dla prof. Siemionow

Prof. Maria Zofia Siemionow, pracująca od lat w USA, specjalistka w dziedzinie transplantologii, otrzymała w poniedziałek (7 października) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poznańska uczelnia doceniła prof. Siemionow m.in. za zasługi związane z rozwojem transplantologii, wdrożeniem nowych programów szkolenia lekarzy w zakresie mikrochirurgii i transplantologii oraz pracy na rzecz rozwoju i promocji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W grudniu 2008 roku zespół pod kierownictwem prof. Siemionow dokonał pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W wyniku 22-godzinnej operacji postrzelonej kobiecie przeszczepiono ok. 80 proc. twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Przeszczep polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie ze strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

"Nie było najmniejszych wątpliwości, że prof. Siemionow jest godna zaszczytu ze względu na jej osiągnięcia w zakresie dokonania (...) prawie całkowitego przeszczepu twarzy, opracowania zasad nowych terapii komórkowych wzbudzających tolerancję w transplantologii, oraz nowych metod wspomagających regeneracje nerwów obwodowych - podkreślił w laudacji prof. Michał Drews. 

Prof. Siemionow była wzruszona nadaniem jej tytuły doktora honoris causa. - To największe wyróżnienie z własnej uczelni, jakie można otrzymać, ale również honor i ogromny przywilej. Mam ogromną satysfakcję, ponieważ ta uczelnia dała mi wszystko. Moje osiągnięcia naukowe są wynikiem pracy tych, którzy mnie kształcili, byli mentorami i wspomagali moją karierę - powiedziała. 

Uroczystość odbyła się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. 

Prof. Siemionow urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1974 roku, a tytuł profesora w 2007 roku. Od 1995 roku pracuje w Departamencie Chirurgii Plastycznej The Cleveland Clinic w Cleveland Ohio (USA) na stanowisku dyrektora naukowego Wydziału Chirurgii Plastycznej oraz kierownika szkolenia w zakresie mikrochirurgii. 

Jest autorką blisko 400 opublikowanych prac naukowych, 58 publikacji książkowych, w tym 3 monografii. Profesor jest również właścicielką czterech patentów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH