Tytuł Doktora Honoris Causa WUM dla prof. Witolda Rużyłło Prof. Witold Rużyłło Fot. WUM

W środę (28 czerwca) na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Witoldowi Rużyłło.

I Wydział Lekarski WUM zdecydował o uhonorowaniu profesora najwyższą akademicką godnością - tytułem Doktora Honoris Causa - za wybitne osiągnięcia naukowe i kliniczne o wymiarze światowym w dziedzinie kardiologii oraz dla rozwoju badań naukowych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Prof. dr hab. n. med. Witold Rużyłło jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, wybitnym uczonym, wizjonerem rozwoju kardiologii i twórcą polskiej kardiologii interwencyjnej - pionierem nowoczesnych metod kardiologii interwencyjnej w naszym kraju.

Wykonał, jako pierwszy w Polsce, zabiegi diagnostyczne: koronarografię i biopsję mięśnia sercowego oraz zabiegi kardiologii interwencyjnej: zamknięcie przetrwałego przewodu tętniczego i angioplastykę tętnicy wieńcowej. Przeprowadzał również pionierskie w Polsce zabiegi terapeutyczne wrodzonych i nabytych wad serca (1984-1987), zwieńczone wykonaniem pierwszego w Polsce przezskórnego wszczepienia zastawki płucnej w 2008 r.

Jest profesorem wielu amerykańskich uczelni medycznych, autorem 587 publikacji i 10 podręczników, m.in. „Diagnostyka hemodynamiczna serca”, „Wady serca”, „Kardiologia interwencyjna”, „Nieinwazyjne metody obrazowania w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca” i wielu rozdziałów w podręcznikach akademickich, redaktorem naczelny pisma „Postępy w Kardiologii Interwencyjnej”.

W latach 1999-2001 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz był członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W 2004 został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, od 2007 do 2011 wchodził w skład prezydium PAN. Od 2015 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk Medycznych PAN i członka prezydium PAN.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH