Trwa rekrutacja na uczelnie: medycyna wśród najbardziej popularnych kierunków

Publiczne uczelnie w dużych miastach nie narzekają na brak chętnych. Studia medyczne należą do najpopularniejszych kierunków, np. w Collegium Medicum w Bydgoszczy na 150 miejsc przypada 4320 kandydatów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na studiach I stopnia przygotowano 13 tys. miejsc: ponad 9,5 tys. na studiach stacjonarnych i ponad 3,4 tys. na niestacjonarnych. Najwięcej osób zgłosiło się na: "medycynę", "prawo", "psychologię", "stomatologię" i "weterynarię". Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce na UJ najbardziej popularne były: "kierunek lekarsko-dentystyczny" (18,7 osób/miejsce), "japonistyka", na której są jedynie 24 miejsca (16,5 kandydata na miejsce), "weterynaria" (15,1), "zarządzanie mediami" (14,8) oraz "kierunek lekarski" (13,8).

Liczba osób, które uczestniczą w I etapie naboru na Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie jest zbliżona do lat ubiegłych. Ponad 19,5 tys. kandydatów złożyło aplikacje i wniosło opłaty rekrutacyjne. Blisko połowa chętnych to młodzież pochodząca z Warmii i Mazur.

Największa konkurencja będzie - jak co roku - na kierunku lekarskim, gdzie na jedno miejsce przypada statystycznie 16,9 kandydata. Liczbowo także najwięcej kandydatów zgłosiło się na kierunek lekarski (1693 osoby na 100 miejsc).

Na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zgłosiło się 22,5 tys. kandydatów, ubiegających się o ponad 8 tysięcy miejsc na 79 kierunkach na wydziałach w Toruniu i na wydziałach w Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Największym zainteresowaniem maturzystów cieszyła się medycyna. Do rywalizacji o 150 miejsc przystąpiło 4320 osób, czyli 28,8 kandydata na miejsce. W czołówce najbardziej obleganych kierunków znalazły się też dwa inne kierunki prowadzone w Collegium Medicum: "farmacja" - 19,93 kandydata na miejsce i "kosmetologia" - 8 kandydatów na miejsce.

Od nowego roku akademickiego na UMK ma zostać otwartych siedem nowych kierunków studiów pierwszego stopnia w tym "elektroradiologia",

Prawie 7 tys. osób chętnych na studia na Uniwersytecie Opolskim (UO) złożyło podania o przyjęcie na pierwszy rok studiów. Najbardziej obleganymi w tym roku kierunkiem na studiach dziennych UO była "psychologia" (8 chętnych na miejsce).

Z kolei "medycyna" znalazła się wśród najbardziej popularnych kierunków na uczelniach poznańskich. Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu najbardziej popularnymi kierunkami są kierunek lekarski - ponad 16 kandydatów na jedno miejsce, oraz kierunek lekarsko - dentystyczny - prawie 20 kandydatów na miejsce.

Studia lekarskie należą do najbardziej obleganych kierunków studiów także na Podlasiu. Aż 23 kandydatów walczy o jeden indeks na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Prawie 25 osób natomiast przypada na miejsce na studiach lekarsko-dentystycznych.

Na trzeciej największej łódzkiej uczelni publicznej - Uniwersytecie Medycznym - najpopularniejszy jest "wydział lekarsko-dentystyczny", gdzie o jedno miejsce ubiega się średnio 9,8 chętnych (w sumie 1061 osób). Kolejne pod względem popularności to: "wydział lekarski" - 7,68 (2456), "analityka medyczna" - 7,42 (356), "farmacja" - 7,13 (855), "wydział wojskowo-lekarski" - 6,63 (663) i "kosmetologia" - 5,25 (189).  Ze względu na duże zainteresowanie limit miejsc na kierunku lekarskim i stomatologii został w tym roku w Łodzi zwiększony z 260 do 320 miejsc.

Najbardziej oblegana w Lublinie jest "medycyna". W Uniwersytecie Medycznym (UM) na kierunek lekarsko-dentystyczny zgłosiło się 1721 kandydatów, czyli 24,5 osoby na jedno miejsce, natomiast na lekarski wpłynęło ponad 3,7 tys. zgłoszeń - 16 kandydatów na miejsce. Popularna jest też "analityka medyczna" oraz "kosmetologia" - po 12 osób na miejsce.

Dużą popularnością cieszy się też nowy kierunek otwierany od października przez UM - "elektroradiologia", gdzie studenci będą zdobywać umiejętności obsługi nowoczesnej aparatury obrazowania i diagnostyki (m.in. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, ultrasonografii, elektrokardiografii). Na jedno miejsce na tym kierunku zgłosiło się 9 kandydatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH