Trwa rekrutacja na studia - popularne kierunki medyczne

W lipcu uczelnie publiczne decydują kogo przyjmą na bezpłatne studia. Najwięcej chętnych jest na medycynę, filologie obce, dziennikarstwo i budownictwo. Ewentualna rekrutacja uzupełniająca planowana jest przeważnie na wrzesień.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej osób zgłosiło się na kierunek lekarski (3,1 tys. osób na 240 miejsc), prawo (2,6 tys. kandydatów na 500 miejsc) i filologię angielską. Największa konkurencja będzie na japonistyce, gdzie na jedno miejsce przypada statystycznie 20,5 kandydata. Anglistyka jest na drugim miejscu (20 osób/miejsce).

Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej chętnych zarejestrowało się na prawo, zarządzanie, finanse i rachunkowość, psychologię, ekonomię i anglistykę. Sinologia (prawie 20 kandydatów na miejsce) i japonistyka (18) są najtrudniej osiągalne.

Na Politechnice Lubelskiej, podobnie jak w latach poprzednich, największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo - 6,5 kandydata na jedno miejsce. Sześciu kandydatów ubiega się o jedno miejsce kierunku inżynieria biomedyczna, a pięciu na kierunku transport.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim największa konkurencja jest na medycynie - 20 kandydatów na jedno z 80 miejsc. Specjalność: geodezja i szacowanie nieruchomości na kierunku geodezja i kartografia jest druga w kolejności (662 chętnych, a są 72 miejsca.).

Na Uniwersytecie Opolskim najpopularniejszymi kierunkami są prawo, psychologia, filologia angielska, dziennikarstwo, ekonomia. Uczelnia przygotowała nowe specjalności na istniejących kierunkach - m.in. biotechnologię w rolnictwie i produkcji żywności, teologię ze specjalnością diakońską, teorię argumentacji na filozofii, dziennikarstwo na politologii, oraz zarządzanie kapitałem społecznym.

Z kolei na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach najwięcej zgłoszeń przyjęto dotychczas na: fizjoterapię, ekonomię i administrację.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu największą popularnością cieszy się medycyna (ok. 29 kandydatów na miejsce)i farmacja (17,5). Ponadto największym powodzeniem cieszą się: japonistyka - blisko 10 kandydatów na miejsce, anglistyka - 8,5, administracja i zarządzanie i prawo - po 6,5.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu najbardziej obleganym kierunkiem jest weterynaria (1350 kandydatów na 60 miejsc). Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki: dietetyka, gospodarka przestrzenna, finanse i rachunkowość oraz biotechnologia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH