Towarzystwa naukowe domagają się przyznania statusu prawnego

O wypracowanie zasad polityki państwa wobec społecznego ruchu naukowego apelują do władz uczestnicy zakończonego w środę, 18 września, I Kongresu Towarzystw Naukowych.

Towarzystwa te - a jest ich w Poslce ponad 350 - nie mają jeszcze usankcjonowanego statusu prawnego.

"Kongres wyraża przekonanie, że towarzystwa naukowe i stowarzyszenia naukowo-techniczne jako integralna część systemu nauki polskiej powinny znaleźć potwierdzenie swego statusu w systemie prawnym" - napisano w opracowanej podczas kongresu uchwale. Autorzy dokumentu uważają też, że "potencjał ekspercki i moralny towarzystw naukowych i stowarzyszeń naukowo-technicznych nie jest należycie wykorzystywany w kraju" i apelują o zmianę tej sytuacji. Uchwała kongresu, w której m.in. określono zadania towarzystw naukowych, ma zostać przesłana m.in. do prezydenta, marszałków sejmu i senatu, premiera, szefów resortów finansów, nauki oraz kultury, a także do prezesa PAN.

- Nie mówimy: dajcie nam pieniądze. Mówimy, że chcemy o nie móc aplikować - zaznaczył przewodniczący Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN prof. Zbigniew Kruszewski. Przyznał, że na razie towarzystwa naukowe finansowane są głównie ze składek swoich członków. Zdaniem rozmówcy PAP towarzystwa mogą również aplikować o granty na realizację określonych zadań, ale coraz częściej napotykają przy tym na trudności. Prof. Kruszewski zaznaczył, że teraz - ze względu na brak odpowiednich przepisów - np. samorząd, który chce wesprzeć towarzystwo naukowe, miewa z tym problemy.

Prof. Kruszewski powiedział, że w Polsce jest ponad 350 towarzystw naukowych, które zrzeszają ponad 400 tys. członków. Jego zdaniem towarzystwa naukowe to czwarta "noga", czy też filar polskiej nauki. Wyjaśnił, że pierwszą taką podstawą są uczelnie, drugą - instytuty PAN, trzecią - instytuty badawcze, a czwartą - właśnie społeczny ruch naukowy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH