Toruń: prof. Andrzej Cichocki doktorem honoris causa UMK Naukowiec od 23 lat kieruje w Japonii laboratoriami w Brain Science Institute Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prof. Andrzej Cichocki, zajmujący się badaniami nad m.in. sztuczną inteligencją oraz neuroinformatyką, otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec od 23 lat kieruje w Japonii laboratoriami w Brain Science Institute.

Senat UMK przyznał doktorat honoris causa prof. Cichockiemu "w uznaniu jego dokonań w badaniach nad mózgiem i rozwojem sztucznych sieci neuronowych, a także jego wkład w badania kognitywne prowadzone na toruńskiej uczelni". Tytuł Cichocki odebrał podczas corocznego święta UMK, w którym wziął udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Cichocki wskazał, że jest bardzo szczęśliwy z powodu uhonorowania. - Pragnę bardzo podziękować Wydziałowi Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK za wskazanie mojej kandydatury, a także Politechnice Warszawskiej za jej poparcie. Moje wzruszenie jest wielkie także dlatego, że docenili mnie moi koledzy naukowcy i współpracownicy - podkreślił Cichocki.

Naukowiec studiował na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 1972 roku otrzymał dyplom magistra inżyniera w dziedzinie automatyki i informatyki, a cztery lata później obronił doktorat. W 1982 roku został doktorem habilitowanym. Tytuł profesorski otrzymał w 1995 roku. Od tego czasu kieruje w Japonii laboratoriami w Brain Science Institute należącym do prestiżowej organizacji badawczej RIKEN - Instytut Badań Fizycznych i Chemicznych.

Dwa lata temu - wyróżniony w poniedziałek naukowiec - został koordynatorem pięcioletniego projektu "W poszukiwaniu źródeł aktywności poznawczej mózgu", który realizowany jest na UMK. W kierowanych przez niego japońskich laboratoriach na stażach naukowych przebywało już ponad 30 młodych naukowców z Polski.

Obchody święta toruńskiej uczelni odbywają się zawsze 19 lutego - w rocznicę urodzin patrona uczelni Mikołaja Kopernika (1473-1543). Poniedziałkowe świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, w którym uczestniczył wicepremier Gowin. Uroczystości kontynuowane były w auli UMK. Tam wręczono dyplomy 46 nowym doktorom habilitowanym i 117 doktorom.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany dekretem Rady Ministrów z 24 sierpnia 1945 r., zatwierdzonym przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej 11 września 1945 r. Pierwsze wykłady 24 listopada 1945 r. przeprowadzili filozof prof. Tadeusz Czeżowski i filolog klasyczny prof. Stefan Srebrny, a 5 stycznia 1946 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH