Telemedycyna - czy będzie rozwijana na Podkarpaciu?

Na Uniwersytecie Rzeszowskim, po utworzeniu kierunku lekarskiego warto postawić na telemedycynę, gdyż Podkarpacie jest miejscem wręcz modelowym do wprowadzania tego typu rozwiązań - uważa prof. Paweł Januszewicz, jeden z entuzjastów pomysłu kształcenia lekarzy w regionie i wykładowca na wydziale medycznym uniwersytetu.

Dopiero zaczynamy nad tym pracować, ale np. badania z zakresu telemedycyny to coś, co chcemy tutaj wykorzystać - zaznacza profesor.

- Wydaje mi się, że zrobienie kilku aplikacji, które umożliwiają kontakt pacjenta z lekarzem za pomocą smartfonów, tabletów, które w bezpieczny sposób umożliwiają wymianę informacji medycznych razem z ich archiwizacją, z bezpośrednią transkrypcją głosu na tekst - to jest właśnie taki przykład połączenia możliwości informatycznych Podkarpacia, które tutaj niewątpliwie są - to wszak jest polska dolina krzemowa, jeśli chodzi o informatykę - a z drugiej strony właśnie ciekawe, nowatorskie rozwiązania w obrębie naszego zawodu, których w naszym kraju jeszcze w ogóle nie bierze się pod uwagę (...) - mówi profesor Januszewicz w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Według profesora nocny kontakt pacjenta z Bieszczad z lekarzem z Rzeszowa właśnie za pomocą telemedycyny jest idealną sytuacją modelową, w której można sprawdzić takie rozwiązania. Także dlatego, że uczelnia, taka jak uniwersytet, z racji posiadania różnych wydziałów ma możliwość tworzenia interdecyplinarnych rozwiązań w medycynie.

Jako przykład możliwości technicznych, które już można wykorzystać profesor podaje zastosowanie miniultrasonografów podłączanych do telefonów komórkowych.

Więcej: http://rzeszow.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH